Vakıfbank CEV Şampiyonlar Ligi’nde Bir Kez Daha Finalde!

Türkiye’nin kadınlar voleybolda ne kadar başarılı olduğunu bilmeyen yok! Hem milli takımımız hem de kulüp takımlarımız bugüne kadar önemli başarılar elde ettiler. Vakıfbank geçtiğimiz sezon CEV Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Dört yıllık aranın ardından bu kupayı bir kez daha müzesine götürdü.

Vakıfbank’ı 2008 yılından bu yana İtalyan antrenör Giovanni Guidetti çalıştırıyor. Guidetti geçtiğimiz sezonki başarıların ardından kadroda birtakım değişiklikler yaptı. Her şeyden önce, Paola Egonu gibi bir dünya yıldızı transfer edildi. Buna ek olarak, Kara Bajema ve Nika Daalderop gibi gelecek vaat eden iki genç smaçör de kadroya katılan isimlerdi.

İlk Maçı Fenerbahçe Opet Kazanmıştı

Fenerbahçe Opet 2022 – 2023 sezonuna Şampiyonlar Kupası’nda Vakıfbank’ı yenerek başladı. Ancak, sezon içerisinde istikrarsız bir performans ortaya koydu. Ocak ayında Melissa Vargas ve Hristina Vuchkova’nın transfer edilmesi bir anda her şeyi değiştirdi. Fenerbahçe Opet bu iki oyuncu sayesinde çok daha iyi bir performans ortaya koydu. Buna bir de genç smaçör Ana Cristina’nın formda oluşu eklenince ortaya seyircilere güzel bir voleybol izleten takım çıktı.

CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinin ilk maçında Vakıfbank’ı 3-0 mağlup eden Fenerbahçe Opet bu sezon bu kupayı kaldıracağının sinyallerini veriyordu. Vakıfbank ise güçlü rakibine teslim olmuş durumdaydı. Sarı siyahlı takımın ikinci maçı kazanmasına ihtimal dahi verilmiyordu.

Vakıfbank Rakibini 3-0 Yenmesine Ek Olarak Altın Seti de Kazandı

Fenerbahçe Opet daha önce de söylediğimiz gibi ilk maçı 3-0 kazanmasından dolayı avantajlı olan taraftı. Vakıfbank’ın ikinci maçta rakibini 3-0 veya 3-1 yenmesi gerekiyordu. Bu iki sonuçtan birisi çıktığı takdirde altın set oynanacaktı. Bir başka deyişle, 15 sayıdan ibaret olan setin kazananı kendisini finalde bulacaktı.

Seyirci desteği Fenerbahçe Opet’ten yanaydı. Vakıfbank’ın işi oldukça zordu. Fakat, sahada ilk maçın aksine çok kötü bir Fenerbahçe Opet vardı. Burhan Felek Voleybol Salonu’nu hınca hınç dolduran Fenerbahçe taraftarları takımlarını bu kadar kötü göreceklerini herhalde tahmin etmiyorlardı. Vakıfbank ilk seti 25-22 kazandı. İkinci seti de 25-14 kazanmasını bildi. Fenerbahçe Opet’in üçüncü sette rakibine direnç göstereceği tahmin ediliyordu. Ancak, öyle bir şey olmadı. Vakıfbank bu seti de 25-22 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrılmış oldu.

Finale kimin çıkacağını altın set belirleyecekti. Her iki takım da altın setin son şansları olduğunu biliyordu. Vakıfbank bu sette de hata yapmadı. Rakibini 15-12 mağlup ederek finale çıkan taraf oldu.

Paola Egonu Maçın Yıldızı Oldu

Geldiğinden bu yana büyük maçlarda pek bir varlık gösteremeyen Paola Egonu bu maçta yıldızlaştı. Maçı 21 sayı ile tamamladı. ABD’li orta oyuncu Chiaka Ogbogu altı blok yaptığı maçı 10 sayı ile tamamladı. Kara Bajema ise 13 sayı ile fark yaratan bir diğer isim oldu.