Formula 1 Dünya Şampiyonu Verstapen

Formula 1 denince en eski yarışçılarından pilotlarından birisi 7 kez dünya şampiyonu olan Alman pilot Michael Schumacher Formula 1 tarihinin en başarılı isimlerinden birisiydi.

2013 yılında Fransa ‘ da kayak merkezinde geçirdiği kaza sonrasında ağır yaralanarak kariyeri bitmişti.

Michael Schumacher sonrasında ise Formula 1’ de en çok dikkat çeken isimlerden birisi de 26 yaşındaki Hollandalı pilot Max Verstappen oldu.

2022 sezonunda toplam 15 yarış kazanan 26 yaşındaki Hollandalı pilot Max Verstappen art arda 5 galibiyet alarak sezonun tamamlanmasına 4 yarış kala Japonya Grand Prix’sindeki zaferi ile üst üste ikinci kez ‘Formula 1 Dünya Şampiyonu’ olma unvanını aldı.

26 yaşındaki Hollandalı pilot Max Verstappen Formula 1 de bir sezonda en çok yarış kazanan ve – 454 – en çok puan toplayan sürücü rekorlarını da kırarak otomobil sporları tarihine geçti.

2022 Max Verstappen’in Yılı Oldu

26 yaşındaki Hollandalı pilot Max Verstappen 2022 sezonunda toplam 15 yarış kazanırken, üst üste de 5 galibiyet alan Hollandalı pilot sezonun tamamlanmasına 4 yarış kala Japonya Grand Prix’sindeki zaferi ile üst üste ikinci kez ‘Formula 1 Dünya Şampiyonu’ olma unvanını aldı.

26 yaşındaki Hollandalı pilot Max Verstappen en yakın rakiplerine den Ferrari pilotu olan C. Leclerc ‘İn 146 puan da önünde tamamlayarak sezonun şampiyonu oldu.

Hollandalı pilot Max Verstappen katıldığı Formula 1 de ki son 11 yarıştan da 9’ unda zafer ile ayrılarak adını daha önce bu başarıları tekrarlayan pilotların arsına da yazdırmış oldu.

Max Verstappen Kimdir?

Max Emilian Verstappen 1997 Belçika doğumlu olan genç pilot un babası da bir eski bir Formula 1 pilotu.

Max Verstappen Red Bull ile katıldığı ilk yarış olan 2016 İspanya Grand Prix’ini kazanarak kariyerinin ilk yarış galibiyetini kazanırken Formula 1 tarihinin yarış kazanan en genç pilot rekorunu da egale etmiş oldu.

2021 yılında ise Abu Dabi Grand Prix zaferiyle kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu kazanan Max Verstappen Formula 1 de ilk olarak 014’te Verstappen Scuderia Toro Rosso takımıyla anlaşmıştır. 2015 yılında Formula 1 tarihinde start alan en genç isim olurken 2015 Avustralya Grand Prix ilk yarışı oldu.

2016’da ise Red Bull takımına geçerek 33 yarış numarasını almıştır. Max Verstappen 2016’ da ki İspanya Grandx Prix’ inde ilk birinciliğini alırken son birinciliği ise yeni tamamlanan 2023 Avustralya Grand Pix’ i oldu. Max Verstappen ayrıca bu sezon 2023’ de çıktığı yarışlar da 69 puan toplayarak ilk sırada yer alarak adında sıkça söz ettirmeye devam edecek.

Max Verstappen 33 olan yarış numarasını 2021’de Formula 1’de ilk şampiyonluğunu elde ettikten sonra 1 olarak değiştirmiştir.