Nazilli Belediyespor’un Deplasman Karnesi

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta verdiği mücadelede ciddi sıkıntılar yaşayan Nazilli Belediyespor, bu sıkıntıları atlatabilmek adına elinden gelen ne varsa yaptı ancak bir türlü başarılı olamadı. Siyah Beyazlı takım sezonu kendisinden beklenen performansın çok altında bir oyunla ve buna bağlı olarak sıralamayla kapatırken takımın deplasman performansı konusunda da eleştirilmesi gereken özellikleri söz konusuydu.

Başarının Formülleri

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesinde istediği başarıyı elde etmek konusunda çok fazla sıkıntı yaşayan Nazilli Belediyespor, bu sıkıntıyı atlatabilmek adına elinden gelen her şeyi yaptı ancak bu çözümlerin hiçbiri gerçek anlamıyla çözüm olmadı.

Takım teknik direktör değişikliğine gitti, kadrosuna önemli isimleri ekledi, birçok transfer yaparak kadrosunu daha alternatifli hale getirdi ancak bunların hiçbirisi Naz-Naz’a yardımcı olmadı. Sezonun çoktan bittiği TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta şu sıralar Play-Off müsabakaları oynanıyor ancak Aydın temsilcisi bu müsabakalara seyirci kalmak zorunda.

Bu bağlamda takımın bu başarısızlığı neden yaşadığını anlamak gerekiyor. Ligler artık çok daha rekabetçi takımlardan oluşuyor ve bir takımın tek bir saha avantajıyla oynaması mümkün değil. Zira iç sahada her maçı kazanmak çok muhtemel değil ve dış sahada iyi işler çıkartılamazsa başarısızlık direkt olarak ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte iç sahada gösterilen kötü performans da taraftarın tribünde olması nedeniyle camiaya ekstra zarar veriyor. Nazilli Belediyespor bu sezon hem içeride hem de dışarıda birçok sıkıntı yaşadı ancak ilk olarak deplasman sorunlarını tahlil etmek gerekiyor.

Kötü Karne

Nazilli Belediyespor bu sezon 17 dış saha maçında sadece 4 galibiyet alabildi. Bu bağlamda oynadığı maçların 4’te 1’inde kazanabilen bir takımın hedeflerine ulaşabilmesi gerçekten çok olası değil. Bununla birlikte Taner Öcal‘ın takımının 5 maçtan da beraberlikle ayrıldığını ve 8 kere de mağlup olarak Aydın’a döndüğünü belirtmek gerekiyor.

Bu açıdan bakıldığı zaman karne oldukça kötü. Gol sayılarına bakılacak olduğu zamanda da 17 maçta ancak 19 gol atılabildiği ve buna karşın tam 24 gol yediği görülüyor. İşte tam olarak bu noktada problemler başlıyor.

Zira bu ligde birçok takım beraberliğe uzun süre razı oluyor. Bu sezon da örneklerini görebileceğimiz gibi takımlar yarışı direkt koparamadıkları takdirde beraberliklerle birlikte üst sıralara tırmanmayı bir alternatif olarak heybelerinde tutuyorlar.

Ancak bu deplasman tablosundan anlaşılıyor ki Nazilli Belediyespor bu duruma razı olsa bile başarılı olamamış. Takımın dış sahada 1 puan alıp iç sahada 3 puana oynayan bir stratejisi olabilirdi ancak Siyah Beyazlı ekipte böyle bir politika izlenmediği de kesin.

Ligin dış sahada en kötü 7 takımından biri olan Nazilli Belediyespor’un bu bağlamda zaten hedeflerinden çok ama çok uzak kaldığı net bir şekilde ortada. Takımın gelecek sezon bu konuya eğilmesi gerekiyor.