Meryem Boz Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin En Önemli Oyuncularından Birisi Olmuştu

Aydın; bilhassa voleybolu çok seven insanların yaşadığı bir şehir! Bu güzel şehri çok uzun süreden bu yana Misli.com Sultanlar Ligi’nde temsil eden Aydın Büyükşehir Belediyesi; hem ligdeki hem de Avrupa’daki başarıları ile göz dolduruyor.

Aydın BB; 2021 – 2022 sezonunu yedinci sırada bitirdi. Bilhassa play-off etabında istenilen başarıyı ortaya koyamadı. Bu durumun bir sonucu olarak, ilk beş hedefine ulaşamadı. Aydın ekibi; 2022 – 2023 sezonuna çok daha hırslı bir şekilde hazırlanıyor. Yazımız sayesinde siz de bir dönem Aydın BB’de forma giyen Türk voleybolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden birisi olan Meryem Boz hakkında bilgi alabilirsiniz.

1988 Doğumlu Oyuncu 2019 – 2021 Yılları Arasında Aydın BB’de Forma Giydi

Meryem Boz; 2000’li yılların sonlarından itibaren hem milli takımda hem de Misli.com Sultanlar Ligi’nde kendisine yer bulmuş bir isim! Yine de popülerliğe yirmili yaşların sonlarında eriştiğini söyleyebiliriz. 34 yaşındaki oyuncuyu özel kılan birçok detay bulunuyor. Takdir edersiniz ki, Türkiye’deki voleybolcuların birçoğu; herhangi bir kulüpte oynayıp kendilerini geliştirmek yerine yedek oturmayı tercih ediyorlar. Bilhassa Vakıfbank, Fenerbahçe Opet, Eczacıbaşı Dynavit gibi takımlarda yedek kalmak; oyuncuların işine geliyor. Meryem Boz ise 25 yaşından sonra neredeyse her sezon as oynayacağı bir kulübe imza attı. Bu sayede, kendisini kısa süre içerisinde geliştirdi. Başarısı, azmi ve kararlılığı; ona milli takım yolunu da açtı.

Meryem Boz; 2018 – 2019 sezonunda Galatasaray’da forma giymişti. Fakat, sarı kırmızılı takımda çok fazla başarılı olamamıştı. Sarı kırmızılı takım; deneyimli oyuncu ile yollarını ayırdı. Yabancı bir pasör çaprazı ile anlaşmayı tercih etti. Meryem Boz; kendisini ısrarla isteyen Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne imza attı. Hem 2019 – 2020 hem de 2020 – 2021 sezonlarında bu kulübün formasını giydi. Kritik maçlarda aldığı sayılar ile takımına hayat verdi. Aydın taraftarı; Meryem Boz’u izlemek adına salonu tıklım tıklım doldurdu.

Deneyimli oyuncu; Aydın BB’de neredeyse her maça ilk altı çıkması sayesinde milli takımdaki yerini de kaybetmedi. Kendisini devamlı olarak hazır tuttu. 2020 – 2021 sezonunun sonunda Aydın ekibinden ayrıldı. Geçtiğimiz sezonu Vakıfbank’ta geçirdi. Önümüzdeki sezon da Fenerbahçe Opet forması giyecek.

Meryem Boz Elde Ettiği Başarılarla Genç Kızlara Örnek Oldu

3 Şubat 1988 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelen Meryem Boz; voleybola boyunun uzun olması sebebiyle ortaokul yıllarında başladı. Uzun yıllar Ankara’da forma giydi. Bir dönem Polonya’da oynadı. 2012 – 2013 sezonunda Fenerbahçe’de oynadıktan sonra Anadolu turuna başladı. Bursa BBSK, Seramiksan, Nilüfer Belediyesi derken Galatasaray, Aydın BB, Vakıfbank gibi takımlarda da top koşturdu.

Milli takımın 2020 yılının Ocak ayında Tokyo Olimpiyat Elemeleri yarı finalinde Polonya’yı yendiği maçta ortaya koyduğu performansla dikkat çekti. Hatta, söz konusu turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.