İspanya Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finallerine Ev Sahipliği Yapacak

2022 – 2023 sezonunun sonuna doğru geliyoruz. Hem futbolda hem de basketbolda sonlara yaklaşıldıkça heyecanın da arttığını söyleyebiliriz.

Basketbol hakkında çok sayıda önyargı bulunuyor. Bu sporun futbol kadar ön planda olmadığı iddia ediliyor. Ancak, basketbol da en az futbol kadar sadık bir izleyici kitlesine sahip! Basketbolu özel kılan detaylardan birisi de çok sayıda turnuvanın varlığı! Basketbol severler farklı turnuvaları izleyerek bu sporu yakından takip etme ayrıcalığını yaşıyorlar. Sonucu merak edilen bir diğer turnuva Basketbol Şampiyonlar Ligi! Gelin, bu turnuva ile ilgili önemli bir detaydan bahsedelim!

Mayıs Ayında Dörtlü Final Heyecanı Yaşanacak

FIBA geçtiğimiz günlerde Basketbol Şampiyonlar Ligi dörtlü finali hakkında bir açıklama yaptı. Her şeyden önce, dörtlü finallerin 12-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenleneceğini söylemeliyiz. Şampiyonu belirleyecek olan bu turnuvaya İspanya’nın Malaga şehri ev sahipliği yapacak. Hatta, maçların Malaga’daki Jose Maria Martin Carpena Spor Salonu’nda gerçekleştirileceğini ifade etmeliyiz.

Yarı final maçları 12 Mayıs 2023 Cuma gününün programında yer alıyor. Yarı final maçlarından galibiyet ile ayrılan iki takım 14 Mayıs 2023 Pazar günü finalde karşı karşıya gelecek. Kaybeden diğer iki takım ise yine aynı gün üçüncülük maçına çıkacak. Yarı final eşleşmelerine dair kura çekimi 25 Nisan 2023 Salı günü gerçekleştirilecek.

Dörtlü final heyecanını yaşayacak takımlar belli oldu. İsrail’den Hapoel Bank Yahav Kudüs, İspanya’dan Lenovo Tenerife, Almanya’dan Telekom Baskets Bonn ve ev sahibi Unicaja bu organizasyonda mücadele edecekler.

Patrick Comninos Organizasyon Hakkında Düşüncelerini Açıkladı

Basketbol Şampiyonlar Ligi THY Euroleague kadar heyecanlı olmayabilir. Ancak, yine de bu organizasyonu takip eden çok sayıda basketbol sever olduğunu söyleyebiliriz. Bu organizasyonun üst düzey yöneticisi Patrick Comninos birçok takımın dörtlü finale ev sahipliği yapmak istediğini söyledi.

Birçok aday arasından Malaga’yı uygun gördüklerine değindi. Eşsiz spor kültürü ile bilinen Malaga’nın bu organizasyona olabilecek en iyi şekilde ev sahipliği yapacağından şüphelerinin olmadığından bahsetti. Ev sahibi Unicaja’nın 2022 – 2023 sezonunda İspanya Kral Kupası’nı kazanmasının önemli bir olay olduğunu sözlerine ekledi. Malaga’daki basketbol severleri son derece güzel bir organizasyonun ve birbirinden önemli maçların beklediğinden bahsederek sözlerine son noktayı koydu.

Temsilcilerimiz Dörtlü Finale Yükselemediler

Türkiye’yi bu sezon Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde birçok takım temsil etti. A Grubu’nda Tofaş, B Grubu’nda Pınar Karşıyaka, C Grubu’nda Galatasaray NEF, D Grubu’nda Bahçeşehir Koleji ve E Grubu’nda Darüşşafaka vardı. Temsilcilerimiz her ne kadar ilk üç sırayı alarak gruplarından çıkmayı başarsalar da devamını getiremediler. Pınar Karşıyaka ve Tofaş play-off aşamasında elenen takımlar oldular. Bahçeşehir Koleji, Galatasaray Nef ve Darüşşafaka ise son 16 turunda elendiler. Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni geçtiğimiz sezon Lenovo Tenerife kazanmıştı.