Gökyüzüne Kanat Aç Heyecan Yarattı

Aydın şehri yaz aylarının gelmesiyle çok farklı mevsimsel sporlara her sene olduğu gibi yine, bu kez Gökyüzüne Kanat Aç projesi ile ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Doğa temelli turizm sporları noktasında çok elverişli coğrafi koşullara sahip olan Aydın’da binlerce sporsever, yaz aylarında denizin ve tatil olanaklarının tadını çıkarırken aynı zamanda spor da yapıyorlar.

Bu anlamda Aydin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü himayelerinde Aydın Gençlik Merkezi ve Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlığında organize edilen Gökyüzüne Kanat Aç projesi, doğa sporlarına meraklı olanlar tarafından sevinçle karşılandı.

Aydın şehrimizi sporla buluşturan bu önemli projenin ayrıntıları ise geçtiğimiz günlerde belli oldu ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Gökyüzüne Kanat Aç Projesi Nedir

Gökyüzüne Kanat Aç projesi, Aydın şehrimizin coğrafi avantajlarının da kullanılarak adından da anlaşılacağı üzere yamaç paraşütüne ilgi duyan gençler için bu ilgilerini deneyime dönüştürme yolundaki önemli bir proje olarak dikkat çekiyor.

Doğa sporlarının en ilgi çekicilerinden biri olarak ülkemizin Ege Bölgesi’nde özellikle Muğla civarında çokça yapılan bu etkinlik için Aydın da oldukça uygun lokasyonlara sahip.

Bu lokasyonların daha fazla insana ulaşması ve hem şehrin tanıtımı hem de Aydın’daki genç nüfusun sporla buluşması amacıyla planlanan Gökyüzüne Kanat Aç projesinde, gençlere yamaç paraşütü ile ilgili temel teorik bilgiler verilecek.

Başlangıç seviyesindeki temel bilgileri alan öğrenciler bununla da yetinmeyin öğrendiklerini uzman eğitmenler eşliğinde bire bir uygulama imkanı bularak, bu eşsiz deneyimin bir parçası olacak.

Aydın şehrimizin bu olanaklarının tüm Türkiye’ye yayılması ve ileriki yıllarda yamaç paraşütü dendiğinde akla Aydın’ın da gelmesi planlanıyor.

Zira hem maliyetinin uygun olması hem de Türkiye’nin bu spora çok elverişli doğal koşulları sağlaması nedeniyle ülkemizde son yıllarda yamaç paraşütüne büyük bir ilgi var.

Birçok genç maceraperestin yanında adrenalin tutkunu orta yaşlı ve hatta yaşlılar bile yamaç paraşütünün zevkini tatmak istiyorlar.

Yamaç Paraşütüyle Ruhlar Özgürleşiyor

Gökyüzüne Kanat Aç

Aydın İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu’nun da Gökyüzüne Kanat Aç projesinin tanıtımında söylemiş olduğu gibi yamaç paraşütü, özellikle gençlerin daha farklı ve güvenli heyecanlara yönelip bağımlılıklarından kurtulmalarına vesile oluyor.

Günümüz dijital dünyasında heyecanı genelde ekran başında arayan gençlerin, hayata karışıp doğayla iç içe bir şekilde bu deneyimi yaşamalarını öngören yamaç paraşütü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de tercih ediliyor.

Bu minvalde hedef kitlesini 18 – 29 yaş arası olarak belirleyen Gökyüzüne Kanat Aç projesi ise ilgililerine büyük imkanlar sağlıyor.

30 Mayıs 2022’de başlayan proje, 9 Haziran 2022 tarihinde sona erecek. 10 günlük bu zaman diliminde teorik ve uygulamalı eğitimler Aydın Gençlik Merkezi, Adnan Menderes Stadı ve Kardeşköy Atletizm Pisti’nde devam edecek.

Bu eğitimlerin sonunda süreci en başarılı biçimde tamamlayan 18 – 29 yaş arasındaki katılımcıların 52’si ise Türk Hava Kurumu onaylı sertifikalarını alarak yamaç paraşütünü hayatlarına bir ömür entegre etme şansını yakalayacaklar.