Caleb Ewan Kuşadası Limanında Zirvede

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından organize edilen Avrupa’nın prestijli turları arasındaki Tour of Turkey, ilk etabını Belçikalı Caleb Ewan kazandı.

Tour of Turkey adıyla bilinen ve bu sene 57’ncisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk heyecanı geçtiğimiz günlerde Aydın’da son buldu.

Bilindiği gibi 57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk etabı Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da başladı. Eşsiz manzara eşliğinde onlarca bisikletçi pedal çevirmeye başladı ve günlerce sürecek maraton böylece başlamış oldu.

Bodrum’da başlayıp Milas ve Bafa Gölü’nden geçen bisikletçiler mesafe kat ettikçe aralarındaki farkı da açmaya başladılar.

14 farklı ülkeden 25 takımla tam 167 bisikletçinin yaşadığı bu büyük heyecana TRT Spor Yıldız ve Eurosport ekranlarından binlerce bisiklet düşkününün yanında, istikamet üzerine bisikletçileri görmek isteyen sporseverler de eşlik ettiler.

Tour of Turkey Aydın’a Geldi

57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk etabında Bafa Gölü’nü geçen sporcular, Aydın il sınırına gelerek dünyanın izlediği bu prestijli yarışı şehrimiz ile buluşturdular. Didim kavşağından geçerek Aydın ilimizin muhteşem güzelliklerini binlerce sporsevere gösteren 57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Büyük Menderes Köprüsü üzerinden Söke ve Oraklar mevkisine doğru devam etti.

Aydın’a girmeyi erteleyen bisikletçiler, İzmir’e giriş yaparak Selçuk üzerinden Şirince’ye doğru pedal çevirdiler. Ülkemizin güzel coğrafyasından şahane manzaralar bu bölümde ekranlara yansıdı. Bilhassa drone kameralar ve helikopter kamera marifetiyle çekilen görüntüler izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başardı.

Şirince’den sonra yeniden Aydın’a doğru direksiyon çeviren bisikletçiler, şehrimize giriş yaptılar ve Kuşadası’na kadar durmaksızın pedalladılar. Yol kenarında yerlerini alan Aydınlı sporseverler gerçekten eşsiz bir manzaraya tanık oldular. Yüzlerce bisikletçi, tek bir yolda tüm güçleriyle pedal çeviriyorlardı.

207.6 kilometrelik bu ilk etap Kuşadası Limanı’nda sona ererken, sporcular ilk etap için paydos dediler.

Caleb Ewan İlk Etabın Galibi

Caleb Ewan

57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk etabı olan Bodrum – Kuşadası turunu kazanan sporcu Belçikalı Caleb Ewan oldu.

Belçika’nın Lotto Soudal takımıyla pedal çeviren Caleb Ewan, 207.6 kilometrelik mesafeyi 166 sporcunun önünde birinci bitirdi. 4 saat 38 dakika 5 saniye boyunca pedallara asılan Caleb Ewan, bu zaferiyle Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tarihindeki üçüncü etap zaferine ulaşmayı başardı.

Bilhassa Alpecin Fenix takımından vatandaşı Jasper Philipsen ile muazzam bir rekabete imza atan Caleb Ewan, sadece 4 salise farkla birinci oldu.

Jasper Philipsen, ikinci sırayı bu kadar az farkla alırken üçüncü sıradaki Bike Exchange – Jayco takımı sporcusu Kaden Alexander Groves ise 6 salise farkla üçüncü oldu.

Bu sonuçlarla Caleb Ewan iki adet mayonun sahibi oldu. 57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun devamında genel klasman liderliğini simgeleyen turkuaz mayo ve sprint liderliğini temsil eden yeşil mayo Caleb Ewan’ın oldu.

Buna karşın turkuaz mayonun sahibi olduğu için bu mayoyla yarışa devam edecek olan Caleb Ewan’ın bu durumu sebebiyle, yeşil mayoyu turun ikinci etabında taşıyacak olan isim Jasper Philipsen olacak.