Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Aydın’dan Geçecek

Önümüzdeki günlerde 57’ncisi düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 10 Nisan 2022’de başlayacak ve prestijli yarışın ilk etabı Aydın’da sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, uluslararası anlamda Türkiye’de düzenlenen ilk ve tek bisiklet turu olma özelliğiyle uluslararası spor camiasında hayli saygın bir konuma sahip. Türkiye’nin tek uluslararası etaplı yol bisiklet yarışı olma özelliğini de taşıyan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, aynı zamanda birden fazla kıtada düzenlenen dünyadaki tek bisiklet yarışı organizasyonu.

Türkiye’nin sahip olduğu eşsiz coğrafi konumun getirdiği bu özellikler uluslararası bisiklet camiası tarafından yakından ve dikkatle takip edilen tur, bu sene 57’nci kez düzenlenecek.

10 Nisan 2022 Pazar günü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını Bodrum’da yapacağı Tour of Turkey, ilk etabının sonunu Aydın’ın Kuşadası ilçesinde getirecek.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 10 Nisan’da Aydın’da

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 57’ncisi 10 Nisan 2022 Pazar günü aydında start verecek. Dünyanın en prestijli bisiklet turları arasına girmek için her sene bir adım daha atan Tour of Turkey, toplam 8 etaptan oluşan bir yarışı, bisiklet sporuna gönül vermiş tüm sporseverlere sunacak.

Buna göre ilk etapta 207 kilometrelik bir mesafe kat edilecek. Uluslararası bisiklet yarışlarının etap türlerinden “tepelik etap” kategorisine giren bu turda bisikletçiler, Bodrum ve Kuşadası mevkiinde hareket edecekler.

Yani Aydın şehrindeki sporseverlerimizin hepsi Kuşadası yakınlarında yarışa katılması beklenen 175 bisikletçiyi ve onların yüzlerce kişiden oluşan ekiplerini canlı canlı görebilecekler.

Tour of Turkey Nasıl İlerleyecek

10 Nisan Pazar günü Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sona erecek yarışın ilk etabından sonra bisikletçiler 11 Nisan Pazartesi gününe Efes’te başlayacaklar.

Düz etap olarak adlandırılan ikinci etapta, Efes – Alaçatı mevkii kat edilecekken bisikletçiler 158 kilometre boyunca pedal çevirecekler.

12 Nisan Salı günü ise 57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu için yine düz etabın geçileceği bir gün olacak.

3. Etap yarışında Çeşme – İzmir (Karşıyaka) arasını kat edecek olan ekipler, yarışın en zorlu etaplarından birine gelmeden önce 123 kilometre yol alacaklar.

57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 4’üncü etabı ise dağ etabı olmasıyla yarışların en zorlu etabı olarak göze çarpıyor.

147 kilometrelik İzmir (Konak) – Manisa (Spil) mesafesinde çevrilecek pedallar, bir sonraki günün düz etabına ulaşmak için kıyasıya bir mücadeleye sahne olacak.

5’inci etapta Manisa – Ayvalık arasındaki 192 kilometre, 6’ncı etapta ise Edremit (Akçay) – Eceabat arası 205 kilometrelik yol kat edilecek.

57’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 7’nci etabında Gelibolu – Tekirdağ mevkiindeki 135 kilometrelik etapla 16 Nisan 2022’de sürecek.

Yarışın son etabına gelindiğinde ise 17 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’da bu tarihi yarışın son turu yapılacak ve kazananlar belli olacak.

Yarış boyunca Eurosport ve TRT Yıldız ekranlarında yarışı takip edecek olan herkes, eşsiz güzellikteki Türkiye manzaralarına, bisikletçilerin ne kadar büyük bir efor sarf ettiklerine ve onların nefes kesen rekabetlerine şahit olacaklar.

Buna birincil gözle şahit olmak isteyen Aydınlılar ise 10 Nisan 2022’de yolların kenarlarını dolduracaklar.