Cemal Kütahya Deprem Felaketinde Hayatını Kaybetti

Türkiye; 6 Şubat 2023 gecesinde tarihinin en büyük felaketlerinden birisini yaşadı. Gece 04.17’de merkezi Gaziantep olan son derece yıkıcı bir deprem gerçekleşti. Ardından, aynı gün öğle saatlerinde bu defa merkezi Kahramanmaraş olan farklı bir deprem daha yaşandı. Söz konusu iki deprem; Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adana ve daha birçok şehri derinden etkiledi. Söz konusu deprem felaketinde şu ana kadar 43 bini aşkın insan hayatını kaybetti.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem; spor dünyasından birçok kişiyi aramızdan aldı. Hatayspor forması giyen Christian Atsu ve sportif direktör Taner Savut hayatını kaybeden isimler arasındaydılar. Buna ek olarak, milli oyuncumuz Cemal Kütahya da hayatını kaybetti.

Cemal Kütahya Kimdir?

12 Haziran 1990 tarihinde dünyaya gelmiştir. Konya doğumludur. A Milli Erkek Hentbol Takımı’nın kaptanıdır. Sağ oyun kurucu pozisyonunda oynanan hentbolcu; 1.87 boyunda idi. Cemal Kütahya; 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sırasında Antakya Rönesans Rezidans’ta ikamet ediyordu. 250 dairenin yer aldığı bu dev yapı; depremde yıkıldı. Cemal Kütahya; ailesiyle beraber enkaz altında kaldı. Kendisine ve ailesine günler sonra ulaşılabildi. Cemal Kütahya; eşi, dört yaşındaki oğlu ve kayınvalidesi ile beraber hayatını kaybetti. Kendisi; 15 Şubat 2023 tarihinde oğlu ile beraber Konya Kurtuluş Mezarlığı’na defnedildi. Arkasında çok sayıda başarı ve güzel hatıralar bıraktı.

Cemal Kütahya; hentbolcu olmasının yanı sıra gönüllü olarak beden eğitimi öğretmenliği de yapıyordu. Çocuklarla iç içe olmayı ve onları spora kazandırmayı seviyordu. Türkiye Hentbol Federasyonu; Cemal Kütahya’nın ani ölümünün ardından 2023 Erkekler Süper Ligi’nin THF Erkekler Süper Ligi Cemal Kütahya Sezonu ismiyle oynanmasına karar verdi.

Cemal Kütahya’nın Spor Hayatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cemal Kütahya; spora cirit ile başladı. Bu kategoride çok sayıda başarı elde etti. Türkiye çapında dereceler kazandı. Hentbola üniversitedeyken başladı. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda iken hentbol ile tanışan Kütahya; kısa süre içerisinde bu sporda da başarılı oldu. Hatta, hentbola başladıktan yalnızca üç ay sonra ilk defa milli takımda forma giydi.

Cemal Kütahya; 2007 – 2011 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi’nde, 2011 – 2012 sezonunda Yeditepe Özel İdaresi’nde, 2012 ila 2017 yılları arasında BB Ankaraspor’da, 2017 – 2019 yılları arasında Antalyaspor’da, 2019 – 2020 sezonunda Al – Shamal SC kulübünde, 2020 – 2021 sezonunda Beykoz Belediyesi SK’da, 2021 – 2022 sezonunda CSU Suceava kulübünde forma giydi.

1990 doğumlu oyuncu; 2022 – 2023 sezonu öncesinde Hatay Büyükşehir Belediyespor’a transfer oldu. Depreme de maalesef burada forma giyerken yakalandı. Takımı; depremin olduğu güne kadar ligde oldukça başarılı bir performans ortaya koyuyordu. Hatta, ligde henüz mağlubiyeti yoktu. Cemal Kütahya; milli takımımızın formasını 150’den fazla maçta terletti.