Burcu İldem Aydın’ın Gururu Oldu

Milli sporcumuz, Nazilli Lisesi öğrencisi Burcu İldem Gerçekden kendi yaş kategorisinde dünya çapında bir başarıya imza atarak biri gümüş biri bronz olmak üzere 2 ayrı madalya kazandı.

Meksika’nın Leon kentinde düzenlenen Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonasına katılan genç sporcu 71 kiloda yarıştı. Burcu İldem, silkmede 103 kg kaldırırken koparmada da 91 kiloyu kaldırmayı başardı ve toplamda 194 kiloya ulaştı. Koparmadaki 91 kiloluk kaldırışı genç sporcumuza gümüş madalya kazandırırken toplamdaki 194 kilo da ona bir bronz madalya getirdi.

Burcu’nun okuduğu Nazilli Lisesi’nin müdürü olan Sayın Hakan Akarı yaptığı açıklamada “Meksika’da yapılan Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonası’nda kızlar 71 kiloda yarışan Nazilli Lisesi öğrencimiz Burcu İldem Gerçekden koparmada 91 kiloluk kaldırışıyla gümüş madalya, toplamda da 194 kiloluk derecesiyle bronz madalya kazandı. Öğrencimize, ailesine ve antrenörlerine Şanlı Türk Bayrak’ını dalgalandırdığı ve bizleri gururlandırdıkları için teşekkür eder, öğrencimize bundan sonraki spor hayatında başarılar dileriz” diyerek Burcu, ailesi ve hocalarını kutladı.

Burcu ildem

Burcu İldem Bunu İlk Kez Yapmıyor

Başarılı sporcunun geçmişi de parlak başarılarla dolu. 2021 yılında Polonya’da gerçekleştirilen U 15 Avrupa Halter Şampiyonası’nda ülkemizi ve Aydın’ı temsil eden Burcu İldem Gerçekden, o yarışmada da koparma dalında 81 kiloyu, silkme dalında ise 96 kiloyu kaldırmayı başarmıştı. Koparmadaki 81 kilosu Burcu’ya altın getirirken silkmedeki 96 kilo ile de gümüş madalya kazanan milli sporcumuz toplamda 177 kilo ile o turnuvayı Avrupa Şampiyonu olarak tamamlamış ve genle toplamda da bir altın daha alarak 3 madalya ile Aydın’ın gururu olmuştu. Bu başarısı Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Filikçioğlu tarafından özel olarak kutlanmış, Burcu, Aydın’ın gururu olarak ifade edilmişti. O dönemki kutlama mesajında gelecek için de hedefi belirleyerek, “Aydınımızın gururu sporcumuz Burcu İldem Gerçekden 81 kilo ile altın, silkmede 96 kilo ile gümüş, toplamda 181 kilo ile Avrupa Şampiyonu olarak bizlere unutulmaz bir gurur yaşattı. Polonya’da ay yıldızlı bayrağımızı açtırarak, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletti. Bu gurur, mutluluk hepimizin. İnşallah Burcu’yu 2024 Olimpiyat Oyunlarında görmek istiyoruz.” sözleriyle Burcu için Olimpiyat Oyunlarını işaret etmişti. Görünen o ki Burcu İldem Gerçekten de kendisi için bu hedefi benimsemiş durumda. 2024 yılında Burcu İldem’in bir kere daha ama bu kez Olimpiyatlarda Aydın ve ülkemizin gururu olmasını umuyor, genç sporcuyu başarısından ötürü kutluyoruz.

Burcu iltem halter

Silkme ve Koparma Nedir?

Halter iki farklı disiplinde gerçekleştirilen bir güç ve konsatrasyon sporudur. Silkmede sporcu halteri kaldırdıktan sonra ağırlıkları taşıyan bazı omuzları üzerind ekısa bir süre tutarak tekrar güç toplama imkanlarına sahiptirler. Bu sebeple silkmedeki dereceler koparmadaki derecelere kıyasla daha yüksektir. Koparma disiplininde ise sporculardan istenen şey yerdeki ağırlığı tek seferde kaldırıp belirli bir süre başlarının üzerinde sabit tutmalarıdır.