Bisiklet Turu’nun İlk Ayağı Aydın’da Tamamlanacak

Türkiye’nin en gösterişli spor organizasyonlarından biri olan ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun başlamasına artık 1 ay kadar bir süre kaldı. Bisiklet severlerin merakla beklediği Turu’nun 57’incisi 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun organizatör olduğu turnuvanın 10 Nisan 2022 tarihinde yapılacak ilk etabının tamamlanma noktası da Aydın’ın güzel ilçesi Kuşadası olacak.

Büyük Heyecan

Bu sene 57’incisi düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, her zaman olduğu gibi 2022’de de heyecanla beklenen spor organizasyonlarından birisi.

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin Pro Series kategorisinde yer verdiği Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, farklı ülkelerden takımların ve sporcuların katılımıyla 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Bisikletseverlerin heyecanla ve keyifle beklediği tur, her zaman olduğu gibi bu sene de oldukça keyifli bir rotaya sahip olacak.

Turun ilk günü olan 10 Nisan 2022 günündeki etap Muğla’nın güzel ilçesi Bodrum’dan başlayıp Aydın’ın güzide ilçesi Kuşadası’nda son bulacak. 207 km’lik rotada bisikletçiler iki şehir arası Türkiye’nin güzelliklerini görme deneyimini de yakalayacaklar.

Dünyanın ilk ve tek Kıtalararası Etaplı Bisiklet Yarışı olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 57’inci yılında bir ilke de imza atacak. Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan iki köprüden de geçilerek tamamlanacak etaplarda Türkiye’nin stratejik konumuna ve ulaşım altyapısına dikkat çekilmiş olacak.

7. Etapta Edremit-Gelibolu hattında bisikletlerini süren sporcular, 1915 Çanakkale Köprüsünden geçerek Anadolu’dan Avrupa’ya geçecekler. Tarihi yarımadadan başlayan ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde son bulacak yarışta yarışçılar bu sefer de Avrupa’dan Anadolu’ya dönmüş olacak.

Prestij

Türkiye’nin güzide illerinden Aydın’ı da içinde barındıran 57. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, oldukça prestijli bir organizasyon. Dünya’nın birçok ülkesinden farklı sporcuların katıldığı turda Türkiye’nin bu şekilde bir kıtalararası düzenleme yapmış olması da kültürel, ekonomik ve sportif anlamda ülkemizin tura verdiği değerle alakalı.

Bununla birlikte bu tur sadece bir tanıtım turu olmaktan çok daha profesyonel bir tur. Zira parkurların içerisinde bisiklet sporunun türlerine göre dağılacak ve arazilere uygun olacak biçimde düzenlemeler yapılıyor.

Farklı kategorilerde de parkurların olduğu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun bu özelliğinin de öne çıkartılması gerekiyor. Bisikletçiler için her anlamda şahane bir organizasyon olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Türkiye için ve Aydın için de oldukça önemli olduğunu dile getirmek gerekir.

Aydın birçok farklı spor dalına arazi ve hava koşullarının uygunluğu, halkının spora olan bağlılığı ve ilgisiyle birlikte özen gösteren illerden birisi. Bu organizasyonda Kuşadası, başka organizasyonlarda başka semtleri ile birlikte sporun her alanına katkı sağlayan Aydın bu nedenle bir anlamda da spor merkezi.

Sadece profesyonel sporcular için değil amatör sporcular ve gençler için de oldukça keyifli bir spor dünyası yaratan Aydın’da bu atmosferin oluşturulabilmesi adına da çok çaba harcanmıştı.