Aydınlı Milli Sporcumuz Ceren Yergezen Başarılı Spor Hayatı

Başarılı Milli sporcumuz Ceren Yergezen’in babası Haydar Yergezen, Aydın Efeler Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli olarak çalışmakta. Milli sporcumuzun annesi ise ev hanımı. Ailesinin her fırsatta destekleri kızları Ceren Yergezen, dünyaya albino hastalığı ile birlikte geldi. Bilindiği üzere albino hastalığı, doğuştan pigment eksikliğinden kaynaklı olarak derinin, kılların ve gözlerin ak renkli olması anlamına gelmektedir. Milli sporcumuz Ceren Yergez’en aynı zamanda yüzde doksan iki oranında görme engelli. Fakat tüm bu hastalıklar Milli sporcumuz için engel teşkil etmemekte. Ceren Yergezen, katılmış olduğu yarışmalarda kazandığı madalyalar ile hem başarıdan başarıya koşmakta hem de tüm engellere meydan okumaktadır. Hastalığına çare olabilmesi için başladığı yüzme branşında Milli sporcu ünvanını ve ardından altın madalyaları elde eden Ceren Yergezen, son olarak mücadele ettiği Isparta’ad yarışlarda da tüm madalyaların sahibi oldu.

Almanya’da Tüm Madalyaları Topladı

Geçtiğimiz sene Almanya’da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’na katılan ve burada Milli sporcu olarak mücadele eden Ceren Yergezen, bu büyük şampiyonada memleketi Aydın’ı gururla ve başarıyla temsil etti. Milli sporcumuz Ceren Yergezen, öncelikle 50 – 100 metre serbest stilde, daha sonra ise yine 50 – 100 metrede bu kez kurbağa stilinde mücadele etti. Son olarak ise yine 50 – 100 metrede bu kez sırt stilinde yarışan Milli sporcumuz Ceren Yergezen, oldukça önemli performanslar sergilediği bu Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldu ve 6 farklı dalda altın madalya kazanmayı başardı. Böylelikle Milli sporcumuz Ceren Yergezen, Avrupa Şampiyonası’nda göstermiş olduğu bu büyük başarının ardından yılın en iyi gelişim gösteren sporcusu ödülünün de sahibi olmayı başardı.

Sıradaki Hedefi Avrupa Şampiyonası

Milli sporcumuz Ceren Yergezen, son olarak Isparta’da Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Türkiye Görme Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda mücadele etti. 23 – 24 – 25 Mayıs tarihlerinde Süleyman Demirel’in 29 Ekim Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekletirilen Türkiye Görme Engelliler Yüzme Şampiyonası’na 65 farklı kulüpten 30 kadın ve 71 erkek olmak üzere toplamda 101 sporcu katıldı. Burada da oldukça başarılı bir performans sergileyen ve madalyaları toplamaya devam eden Milli sporcumuz Ceren Yergezen, yapmış olduğu açıklamada başarılı bir performans sergilediği için çok mutlu olduğunu belirtti. Ayrıca hedeflerinin peşinden koşmaya devam edeceğini ifade eden Milli sporcumuz Ceren Yergezen, gelecek sen Avrupa’da düzenlenecek olan şampiyonaya katılacağını ve bunun için çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Önümüzde Avrupa Şampiyonası’nda da derece yapmak istediğinin altını çizen Milli sporcumuz Ceren Yergezen, kazanabildiği kadar madalya kazanmak istediğini sözlerine ekledi. Bu Avrupa Şampiyonası’ndan sonra da 2024 yılında düzenlenmesi planlanan Paralimpik Olimpiyatları’na katılmayı ve burada ülkemize altın madalyalar kazandırmayı çok istediğini söyledi ve şimdiye kadar elde etmiş olduğu tüm başarılarda ailesinin çok büyük destekleri olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.