Aydınlı Gençler Speedball Turnuvası’na Damga Vurdular

Aydın; Türkiye’nin en güzel ve yaşanılası şehirlerinden birisi! Bu güzel şehirde spora meraklı insanlar için alternatif seçenekler üretiliyor. Bilhassa Covid-19 döneminin sona ermesiyle beraber okullardaki faaliyetlerin hızlandığını ifade edebiliriz.

2021 – 2022 eğitim öğretim yılını bitirmeye hazırlandığımız şu günlerde Aydın’ın Efeler ilçesinde herkesi sevindiren bir etkinlik düzenlendi. Gelin, bu etkinliğin detaylarına yakından bakalım!

Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu Turnuvanın Galibi Oldu

Efeler ilçesinde organize edilen Speedball Turnuvası; birbirinden eğlenceli görüntülere sahne oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu turnuvanın dikkat çeken bir yönü vardı. Türkiye’de ilk defa Speedball Turnuvası düzenlendi. Aydın’ın böylesine önemli bir ilke imza atması şehri gururlandıran detaylar arasında bulunuyordu.

Atatürk Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı bu organizasyona katılan çocukların heyecanları yüzlerinden okunuyordu. Turnuvaya çok sayıda genç katıldı. İlkokul, ortaokul ve lise kategorisindeki yarışlar büyük bir çekişmeye sahne oldu. Her bir yaş grubu için ayrı ayrı düzenlenen yarışmalar sayesinde birçok gencin kendisini mutlu hissettiğini ifade edebiliriz.

Yıldızlar kategorisindeki müsabakalar ayrı bir önem taşıyordu. Takdir edersiniz ki, yıldızlar kategorisinde yaşı en küçük sporcular bulunuyor. Söz konusu sporcuların hem sporu hem de yarışmaları sevmesi adına bu tür organizasyonların önem taşıdığını ifade edebiliriz. Yıldızlar kategorisini kimin birincilik ile bitireceği merak ediliyordu. Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu; söz konusu kategorinin birincisi oldu. Bu okulun öğrencisi olan ve turnuvada ciddi bir başarı elde eden isimlerin heyecanları görülmeye değerdi.

Nergis Giriş isimli öğrenci kızlar kategorisinde birinci oldu. Bilal Uluışık ise erkekler kategorisinin şampiyonu oldu. Bu iki öğrenciye madalyalarını takdim eden Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan; organizasyondan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu tür organizasyonlar sayesinde çocukların spora duydukları sevginin arttığını söyledi. Ayrıca, çocukların küçük yaşta yarışma ve rekabet duygusunu öğrenmelerinin öneminden bahsetti.

Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu müdürü Özcan Kardeş; Türkiye’de ilk defa düzenlenen bir turnuvadan okullarında öğrenim gören iki öğrencinin birincilik ile dönmesinin büyük bir gurur olduğundan bahsetti. Söz konusu başarılı öğrencileri sayesinde okullarının il genelinde tanınacağını dile getirdi. Son olarak, birinci olan iki öğrencisini tebrik ederek sözlerini noktaladı.

Speedball Nedir?

Spor ile yakından ilgili olan kişilerin dahi adını bilmediği speedball’ın tarihi çok eskilere dayanır. 1961 yılında icat edilen bir spor olmakla beraber kökeni Mısır’a dayanır. Bir başka deyişle, bu spora ilk defa Mısır’da rastlanmıştır. Raket ile oynanan bir oyundur. Bu özelliğiyle tenisi andırdığını ifade edebiliriz. Son derece basit bir oyun olmakla beraber bir o kadar da keyiflidir. Tenisten farklı olarak kişinin tek başına da oynayabileceği bir oyundur. Hafif ve kauçuk yapıdaki topunun kontrol edilmesi kolaydır. Topa vurma hızı son derece önemlidir.