Aydınlı Genç Sporculara Ödülleri Verildi

Aydın; Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birisine ev sahipliği yapar. Bu şehirde her yıl farklı spor kategorilerinde müsabakalar düzenlenir. Bilhassa gençlerin ve çocukların bu organizasyonlara katıldıklarını ifade edebiliriz. Futbol, basketbol, voleybol başta olmak üzere çok sayıda sporun sevildiği Aydın’da her yaştan insanın spor yapmaya meraklı olduğu biliniyor. Bu noktada, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Tekvando Şampiyonası’nda elde edilen derecelerin Aydın’ı gururlandırdığını söyleyebiliriz.

İki Genç Sporcu Başarılarıyla Aydın’ı Gururlandırdı

Haziran ayında düzenlenen Yıldızlar Türkiye Tekvando Şampiyonası birbirinden heyecanlı ve çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Bu organizasyonda Aydın’ı temsil eden çok sayıda sporcu vardı. Bu isimler; yarıştıkları müsabakalardan başarı ile ayrıldılar. Elde ettikleri dereceler ile Aydın’ı gururlandırdılar. Aynı zamanda, kendilerine emek veren antrenörlerini ve ailelerini de mutlu ettiler. Söz konusu sporcular arasında Elifnaz Köseoğlu ve Naile Nur Özfidan da bulunuyordu.

Naile Nur Özfidan; Yıldızlar Türkiye Tekvando Şampiyonası’nda 59 kiloda mücadele etti. Söz konusu kategoride birinci oldu. Bir başka deyişle, Türkiye şampiyonu olarak güzel bir başarıya imza attı. Genç sporcunun böylesine önemli bir başarıyı elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Aydın’ı temsil eden bir diğer sporcu Elifnaz Köseoğlu da 44 kiloda yarıştı. Söz konusu kategoride Türkiye üçüncüsü oldu. Bu sayede, bronz madalya kazandı. Her iki sporcunun başarısı da Aydın halkını memnun etti.

Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu; Yıldızlar Türkiye Tekvando Şampiyonası’ndan derece ile dönen iki genç sporcuyu makamında kabul etti. Her şeyden önce, iki sporcuyu başarılarından dolayı tebrik etti. Buna ek olarak, her ikisine de ödül verdi. Onları motive etmek adına tavsiyelerde bulundu. Son olarak, her iki genç sporcuya da ilerleyen günlerdeki milli takım seçmelerinde başarılar diledi. Türkiye Gençler Tekvando Seçmeleri; önümüzdeki günlerde Konya’da gerçekleştirilecek. Söz konusu seçmelere hem Elifnaz Köseoğlu’nun hem de Naile Nur Özfidan’ın katılmaları bekleniyor. Her iki sporcunun da elemeleri başarılı bir şekilde geçerek milli takımda yer almalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Tekvando Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hem kızların hem de erkeklerin bilhassa son zamanlarda rağbet ettiği sporların başında tekvando geliyor. Türkiye’de birbirinden başarılı tekvandocular bulunuyor. Hatta, Türk tekvandocuların olimpiyatlarda önemli dereceler aldıklarını ifade edebiliriz.

Tekvando; tahmin edebileceğiniz gibi bir savunma sporudur. Bu özelliği ile öne çıkar. İnsanlara saldırmak ve onlara zarar vermekten ziyade kendini korumak ile ilgili bir spordur. Kişiye güç ve çeviklik kazandırması söz konusudur. Ayrıca, önemli bir disiplin olduğunu da söylemek gerekir. Bu sporda başarılı olmak isteyenlerin zihinlerini açık tutmaları şarttır. Rakibinin hamlelerini fark eden ve ona uygun hamlelerde bulunan sporcular bu sporda başarılı olurlar. Tekvando kuralları; organizasyondan organizasyona farklılık gösterir. Başarılı olan sporcular bir üst kuşağa geçme hakkını elde ederler.