Aydın’da Plaj Voleybolu Heyecanı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte turistik faaliyetlerin arttığı gibi yaz sporlarının da sezonu açıldı ve Aydın bu bağlamda ülkemizin en şanslı illerinden biri. Deyim yerindeyse cennet gibi doğası sayesinde her yıl binlerce sporcuya ve turiste ev sahipliği yapan güzel kentte şu sıralar büyük bir heyecan yaşanıyor. Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Plaj Voleybolu Dünya Turu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge için hazırlıklarına devam eden Ege temsilcisinde şehrin sakinlerinin ve yöneticilerinin heyecanı turnuva yaklaştıkça daha da büyümüş durumda.

Uluslararası Turnuva

Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan Aydın, bilhassa yaz mevsiminde tüm ülkenin turistik faaliyetlerinin odak noktalarından birisi olmaya devam ediyor.

Her biri diğerinden güzel ilçeleri sayesinde yerli yabancı binlerce turisti bünyesine çeken Aydın’ın bir diğer özelliği de yaz sporları açısından elverişli bir kent olması. Nitekim şu sıralar şehirde Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Plaj Voleybolu Dünya Turu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge heyecanı yaşanıyor.

Aydın’ın en gözde ilçelerinden biri olan Kuşadası’nda yer alan Sevgi Plajı’nda düzenlenecek olan turnuvanın hazırlıklarına devam ediliyor. Plaj voleybolunda dünyanın en büyük turnuvalarından birine ev sahipliği yapmaya hazırlanan şehirde hem sakinler hem de yöneticilerin oldukça büyük bir heyecan içerisinde olduklarını belirtmekte fayda var.

35 ülkeden olimpik ve milli takım seviyesindeki 200 sporcunun katılacağı turnuva 19-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Turnuva için hazırlıklar devam ederken ekipler 1500 kişilik merkez sahanın kurulumunu tamamladı. Dereceye giren takımları toplam 150 bin dolar para ödülü beklerken eleme maçlarıyla başlayacak olan organizasyona daha sonra “Ana Tablo” maçlarıyla devam edilecek.

Çerçioğlu’ndan Davet

Öte yandan şehrin bu turnuvaya ilgi göstermesi adına yöneticilerin her düzeyinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve şehrin spora ve sporcuya her zaman özel bir ilgi gösterdiğini ifade etti. Aydın’ın bir spor kenti olduğunu ve şehrin ilgisinin daha da artması adına çalışmalara devam edileceğini dile getiren Çerçioğlu, uluslararası bir turnuva düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Şehrin sakinlerini bu turnuvaya ilgi göstermeye davet eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanının bu açıklamalarıyla birlikte vatandaşlar daha da hevesli olacaktır. Bununla birlikte plaj voleybolunu takip etmeyi seven sporseverler de düşünüldü ve maçların uluslararası televizyon kanallarından ve internet kanalları tarafından yayınlanmasını sağlayacak altyapı tesis edildi.

Voleybolseverlerin ücretsiz izleyebileceği turnuvada seyirciler Brezilya’dan Bruno Oscar Schmidt, İtalyan’dan Adrian Carambula ve Letonyalı Samoilovs-Smedins ikilisi gibi isimleri izleme fırsatı bulacak.

Aydın son yıllarda büyüklü küçüklü birçok turnuvaya ev sahipliği yaptı ve gelecek senelerde de bu gelenek devam edecek gibi görünüyor. Bu bağlamda şehrin zaten gelişmiş olan spor kültürünün iyiden iyiye geliştiğini belirtmek yanlış olmaz.