Aydın Tam Not Aldı

Spor denilince akla gelen ilk kentlerden biri olmaya başlayan Aydın’da gerçekten hemen hemen spor dalına dair turnuvalar düzenlenmeye devam ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve daha birçok kurum ve kuruluş şehrin sakinlerinin spora ilgisinin artması ve zamanlarının sporla geçebilmesi adına etkinlikler hazırlıyorlar. Bu etkinliklerin bazıları yerel, bazıları ulusal bazılarıysa uluslararası düzeyde düzenleniyor. İşte bu uluslararası düzeyde düzenlenen turnuvalardan biri olan Beach Pro Tour Kuşadası izleyenlerden tam not aldı.

Noksansız Organizasyon

Her sene olduğu gibi bu sene de büyük spor dallarının sezonları yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte son bulmaya başladı ve insanlar odaklarını güzel bir tatile doğru kaydırdılar.

Bu bağlamda Aydın şehrinin sakinleri biraz daha şanslı. Türkiye’nin en güzel turistik yerlerinden biri olan Aydın’da yaşayanlar zaten cennet gibi bir doğaya hemen erişebilme şansına sahip oluyorlar. Bununla birlikte şehirde düzenlenen spor etkinlikleri, turizmle sporun bir araya gelmesini sağlıyor ve bu açıdan oldukça değerli bir iş ortaya çıkıyor.

Aydın’da düzenlenen son büyük turnuva olan Beach Pro Tour Kuşadası Challenge büyük bir heyecana ve sportif anlamda bir şölene sahne oldu. Dünyanın en önemli plaj voleybolu organizasyonları arasında gösterilen Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Plaj Voleybolu Dünya Turu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge’a 33 ülkeden 200 sporcu katıldı. Erkeklerde İsveç’in, kadınlarda ABD’nin şampiyon olduğu turnuvada ekiplerin özverili çalışması sayesinde Kuşadası başarılı bir sınav verdi.

Dört gün boyunca devam eden turnuvayı yaklaşık 10 bine yakın sporsever takip etti. Aynı zamanda yabancı kanalların naklen ve canlı yayın yapabilmelerini sağlaması için kurulan altyapıyla turnuvanın uluslararası tarafı da düşünüldü.

Plajın sultanları, maçlardan arta kalan sürede denize girip güneşlendi. Türkiye’nin gönüllü turizm elçileri, Kuşadası’nın plaj voleybolu için çok uygun bir yer olduğunu belirterek ülkelerine döndüklerinde herkese Kuşadası’ndan bahsedeceklerini söylediler.

Doğru Tanıtım

Bu gibi turnuvalar açısından en önemli nokta rekabetin de sporun da insani şeyler olduğunu hatırlayıp gelen misafirlere en güzel şekilde hizmet edebilmek ve Aydın şehrinin sakinleri bu bağlamda gerçekten çok misafirperver davrandılar.

Şehre gelen sporcuların hepsi çok mutlu bir şekilde ayrılırken hem turistik hem de sportif açıdan gerçekten önemli bir gelişim kaydedilmiş oldu. Turizmin belirli ve önemli bir parçası olan tanıtım safhası şehrin sakinlerinin de faydasına olacak şekilde çok güzel yapıldı.

İzleyiciler, şampiyon olmak için kızgın kumlara çıkan voleybolcularla maçlardan sonra bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ortaya koydukları oyun kadar sempatik tavırlarıyla da alkış toplayan kadın voleybolcular Kuşadası’na hayran kaldılar.

Tüm bu güzel aktivitelerden sonra bu gibi turnuvaları düzenleyecek olan federasyonların da organizatörlerin de aklında yer alacak olan Aydın, en değerli alternatiflerden biri haline gelmiş durumda.