Aydın Engelliler Haftasında Sporcularlaydı

Spor denilince akla gelen ilk kentlerden biri olmaya devam eden Aydın’da bugünlerde çok güzel bir hava estiğini söylemek gerekiyor. Bir yandan dünyanın en büyük plaj voleybolu turnuvalarından birine ev sahipliği yapmaya hazırlanan bu güzel şehirde 10-16 Mayıs arasında kutlanan Engelliler Haftasına yönelik etkinlikler de devam ediyor. Spor Bilimleri Fakültesi’nde engelli sporcularla birlikte yapılan kutlamalarda ortaya çıkan görüntülerin de gerçekten çok güzel olduğunu belirtmek gerekiyor.

Hep Birlikte

Spor hayatta herkesin bir şekilde ilintili olması gereken bir olgu ve bütünleştirici tarafıyla her zaman birilerine temas etmeye devam edecek.

Bu bağlamda Aydın’da düzenlenen Engelliler Haftası etkinliklerinin de sporun birleştirici tarafını hatırlattığını dile getirmekte fayda var. 10-16 Mayıs arasında kutlanan Engelliler Haftası, her yıl düzenli olarak kutlanıyor.

Engellilerin sosyal hayattaki varlığı ve engelli olmanın herhangi bir şeyden geri kalmak anlamına gelmediğini hatırlatan bu etkinliklerde hep birlikte güzel zaman geçirilmesi sağlanıyor. Nitekim Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki etkinliklerde de tam olarak bu hedef doğrultusunda hareket edildi.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burçin Ölçücü’nün önderliğinde Prof. Dr. Mehmet Özdemir ile Dr. Öğretim Üyesi Meltem Işık Afacan’ın yönetiminde gerçekleşen etkinlikler, Aydın Genç Efeler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı sporcuları arasında fakültenin spor salonunda oynanan 3×3 basketbol maçı ile başladı.

Yine aynı etkinliklerde Tekerlekli Sandalye Dans Türkiye Şampiyonası’nda derece kazanan Aydın Genç Efeler Spor Kulübü dansçılarının gösterileri de gerçekten büyüleyiciydi. Serebral Palsili sporcuların yaptığı boccia yarışmalarıyla devam eden etkinliklerde başka birçok sporun dalı da gösterimdeydi.

Altınokta Körler Derneği Goalball Takımı ile üniversite öğrencileri arasında goalball karşılaşması ve fakültenin halı sahasında görme engelli futbolu oynandı. Paraokçuluk sporcularının ok atış gösterilerinin ardından, Engelliler Haftası etkinliği otizmli çocukların ritim gösterileri ile son buldu.

Güzel Malzeme

Sporun birleştirici tarafının net bir şekilde gösterildiği bu etkinlikler aynı zamanda ne kadar sosyal bir tarafı olduğunu da hatırladığımız etkinlikler oldu. Bu etkinliklerde yer alan seyirciler de sporcular da güzel vakit geçirdiler ve Engelliler Haftası layıkıyla kutlanmış oldu.

Engellilerin mücadele ettiği sporlara dair ilgi her sene daha çok artıyor. Futbol ikliminin daha da kaotik bir hale gelmesinden sonra alternatif sporlara ilginin artması da çok sürpriz değil. Öte yandan Ampute Futbol Milli Takımımızın da üst üste başarılar elde etmiş olması engelli bireylerin yaptıkları sporlara olan ilginin artmasını sağladı.

Aydın’da bu gibi bir etkinliğin düzenlenmiş olması da çok verimliydi. Spor ikliminin her geçen gün daha da geliştiği bu güzel şehirde artık Plaj Voleybolu turnuvasına dair heyecan gündemi kaplıyor. Aydın’ın en güzel ilçelerinden biri olan Kuşadası’nda düzenlenecek olan turnuvaya pek çok seyircinin katılımı bekleniyor.