Aydın Basketbol Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye’nin spora en yatkın ve en ilgili şehirlerinden biri olan Aydın’da yılın ve her ayın ayrı bir döneminde farklı bir spor organizasyonuna rastlamak mümkün. Futbol, basketbol, voleybol gibi takım sporlarının yanı sıra bireysel sporlarda da birçok organizasyona ev sahipliği yapan Ege şehri, bununla birlikte kendi şehrinden yetişen sporcuları da ülke turnuvalarında destekliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü İller Arası 34’üncü Basketbol Grup Şampiyonası’nın ev sahipliğini yapan Aydın’da genç basketbolcular ve onları desteklemeye gelenler basketbola dair ilginin artmasını sağlıyorlar.

Spor Şehri

Türkiye’nin en güzel illerinden birisi olan Aydın, sadece doğal güzellikleriyle değil beşeri olarak oluşturduğu güzelliklerle de kendini tanıtmaya devam ediyor.

Spora ilgisi oldukça yüksek bir şehir olan Aydın, hem şehirlerarası organizasyonlara ev sahipliği yapıyor hem de kendi çocuklarının spora yönelebilmesi adına önayak olan birçok organizasyonu düzenliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü İller Arası 34’üncü Basketbol Grup Şampiyonası için seçilen Aydın’da bu organizasyonun heyecanı sürüyor. 15 Mart günü başlayan turnuva 19 Mart günü sona erecek ve 6 farklı şehrin takımları Aydın’da kozlarını paylaşacaklar.

Bu turnuvada ilk 2’ye giren takımlar, Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacaklar. Hâl böyle olunca oynanan maçlar çok daha çekişmeli geçiyor ve öğrencilerin müsabakalarını izlemeye gelen Aydınlı sporseverler de heyecana ve rekabete tanıklık ediyorlar.

Bakanlıktan Güzel Hareketler

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü İller Arası 34’üncü Basketbol Grup Şampiyonası isminden de anlaşılabileceği gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın temel organizatörü olduğu bir turnuva.

Bununla birlikte Aydın Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün Aydınlı gençleri spora teşvik etmek ve spora dair farkındalık arttırmak açısından oldukça hummalı bir çalışma içerisinde olduğu görülüyor. Şehrin yerel medya sitelerine bakıldığı zaman her gün bir başka spor organizasyonunun haberine rastlamak mümkün.

Açılış konuşmasında İl Müdürü Cenap Filikçioğlu’nun da belirttiği gibi gençlerin GSB yurtlarını sadece barınma amaçlı görmemesi ve hayatlarının belirli bir dönemini geçirecekleri bu yurtlarda zamanlarını daha kaliteli geçirebilmeleri açısından bu tür organizasyonlar oldukça değerli.

Sporun geliştirici ve değiştirici bir yapısı var ve ülkemizin kanayan yarası olan kız çocuklarının hayata katılımı açısından bu gibi organizasyonların ayrıca bir farkındalık oluşturduğunu dile getirmekte fayda var.

Bu turnuva alelade bir basketbol organizasyonundan daha fazlası. Zira bahsi geçtiği gibi Aydın’da düzenlenen ve 6 takım arasından en başarılı olan 2 takımın seçileceği organizasyondan başarıyla ayrılan takımlar illerini Türkiye çapında temsil edecekler.

Bu kadar büyük bir heyecanın ortağı olabilmek ve buna önayak olabilmek oldukça anlamlı bir sorumluluk. Aydın şehri her geçen gün sporla daha içli dışlı bir hale geliyor ve bu konunun muhataplarının takdir edilmesi gerekiyor.