Voleybol Camiasının Acı Kaybı…

6 Şubat tarihinde saat sabah 04.17’de yaşanan Kahramanmaraş merkez üssü olan deprem sonucu 10 ilimiz etkilendi. Kahramanmaraş depreminden etkilenen şehirlerden biri olan Gaziantep’te yaşayan voleybolcu çiftimizde bir acı haber geldi. Türkiye Voleybol Federasyonu’nun taziye mesajıyla voleybolcu Betül Çoban’ın ve voleybolcu eşi Bedrettin Çakır’ın Kahramanmaraş depremi sonucu enkaz altında kalarak vefat ettiğini duyurdu.

Voleybolcu Çift: Betül Çoban ve Bedrettin Çakır

Betül Çoban Çakır, 1. Kadınlar Ligi’nde oynayan Gaziantep Merinos Voleybol’unun smaçörüydü. Gaziantep Merinos Voleybol, 1. Kadınlar Ligi’nde B grubunda olup Beşiktaş’ın iki sıra altında 5. sırada yer alıyordu. 1. Kadınlar Ligi’nde 17. hafta bitmişken yaşanan deprem tüm Türkiye ile birlikte tüm sporseverleri de hüzne boğdu. Tüm yüreklerin Kahramanmaraş ve etkilenen 10 ilde attığı günlerde Gaziantep’ten spor camiasına bir kötü haber geldi. Türkiye Voleybol Federasyonu’nun baş sağlığı mesajı ve Gaziantep Merinos Voleybol Kulübü’nün baş sağlığı mesajıyla Betül Çoban Çakır’ın vefatı duyuruldu.

Eşi Betül Çoban ile aynı mesleğe sahip Bedrettin Çakır, 2021- 2022 sezonunda Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyespor kulübünde orta oyuncu olarak mücadele etmiş voleybolcu Kahramanmaraş’ta hayatını kaybetti. Haliliye Belediyespor, Türkiye Erkekler Voleybol 2. Ligi’nde mücadele etmektedir. Kahramanmaraş merkez üssü deprem sonucu Gaziantep’te yaşayan voleybolcu çift enkaz altında kalarak yaşamlarını yitirdiler.

Spor Camiasının Kayıpları

Kahramanmaraş depreminin 5. Gününü geride bıraktığımızda acı haberler gelmeye devam ediyor. Futbol, basketbol ve voleybol camialarından kayıplar duyuruluyor. Futbol camiasında kaleci Ahmet Eyüp Türkaslan’ın kaybından sonra voleybol camiasından da kayıplarımız oldu. Bunlardan ikisi olan Betül Çoban Çakır ve Bedrettin Çakır’a yer verdiğimiz bu yazımızda kayıplarımız arasında sadece sporcularımız değil onlarla aynı sahaları paylaşan, başarılarına, sevinçlerine, üzüntülerine ve performanslarına tanıklık eden hakemlerimiz de var.

Türkiye Voleybol Federasyonu, deprem sonrası bir açıklamada bulunarak ikinci bir duyuruya kadar yurt içindeki faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti. Bu durdurmaya yurt içinde yapılacak Avrupa maçları da dahil edildi. Lakin şunu da belirtelim ki, Türkiye Voleybol Federasyonu’nun yurt dışında oynanacak maçlara bir müdahalesi bulunamamaktadır. Ertelenen maçların daha sonra yapılacak açıklama ile tarihlerinin revize edileceği düşünülüyor. Ligin uzamasına sebep olacak erteleme tüm sporseverler tarafından olumlu karşılandı. İlk önce yaralarımızın sarılmasına öncelik verilmesi her birimizin yüreğini ferahlattı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun liglerin başlama tarihini açıklamasından sonra gözler Türkiye Voleybol Federasyonu’na çevrildi. Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan da en kısa zamanda toplantı yapmalarını ve takımlarla görüşmelerinin ardından liglerin başlama tarihini ve takımların durumuyla ilgili genel bir bilgi içeren açıklamayı bekliyoruz.

Tüm spor camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Hiçbir kaybımızın yeri doldurulamaz. Bir daha ülkemizin böyle bir felaket ile karşılaşmamasını diliyoruz.