Türkiye Şampiyonası’nda Yer Alacak İsimler Seçildi

Yüzme branşında Türkiye Şampiyonası’nda yarışacak 13-21 yaş arası sporcular seçmek için gerçekleştirilen müsabakaların Aydın eleme ayağında Nazilli’de gerçekleştirildi. Elemelere çeşitli kategorilerde 5 kulüpten toplamda 50 sporcu katılım gösterdi.

5 Kulüpten 50 Sporcu Katılım Gösterdi

Nazilli Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda düzenlenen, yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisinden kaynaklı olarak seyirci alınmayan müsabakaları Nazilli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Havuzu Müdürü Murat Balta ve sporcular seyirci oldu. Sporcular ise kıyasıya mücadele verdi. Birçok farklı yüzme dalında mücadele veren 5 kulüpten 50 sporcu arasından Türkiye Şampiyonası’nda yer alacak olan isimler belli oldu.

Serbest, kelebek, 400 metre, karışık gibi toplam 15 farklı branşta 13-21 yaş kategorilerinde yapılan eleme yarışlarına 5 kulüpten toplam 50 sporcu katılım gösterdi. 50 sporcunun yanında müsabakalarda 20 hakem görev aldı. Yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisi nedeni ile sporcular ve görevlilerin sayıları minimum şekilde ayarlandı.

Bu sayede pandemi koşullarına uygun bir şekilde müsabaka gerçekleştirildi.  25 Şubat’ta başlayıp 28 Şubat’ta sona eren yarışlar, büyük çekişmeye sahne oldu. Serbest, kelebek, karışık gibi farklı yüzme dallarında gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenler Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Yüzme İl Temsilcisi Saruhan Gedik’ten Açıklama

Eleme müsabakaları hakkında bilgi veren Aydın İl Gençlik Spor Müdürlüğü Yüzme İl Temsilcisi Saruhan Gedik, Aydın’da pandemi döneminin ilk yarışın yapıldığını, Aydın’da Türkiye Şampiyonasına gidecek sporcular belirlendi.

Şu anda seçme il müsabakaları yapılıyor. 50 sporcu müsabakalara katıldı. 4 gün sürecek müsabakalarda seçme barajlarını geçen sporcuların Giresun’da yapılacak Türkiye Şampiyonasına gönderileceğini müsabakalarda 5 kulüpten 50 sporcunun katılım sağladığını ve 20 hakemin görev yaptığını söyledi.

Müsabakalara 13 yaş üstü 21 yaşa kadar ayrı ayrı seçmelerin yapıldığını seçme barajını geçen sporcuların Türkiye Şampiyonasına gideceğini ve Mersin’i temsil edeceklerini belirtti. 15 farklı mesafe branşta gerçekleşen seçmelerde 50 metre serbestten 400 metre karışığa kadar farklı yarışmaların var olduğunu ve bay bayan ayrı olarak yarışıldığını söyledi.