Türkiye Bisiklet Turu’nun Rotası Belli Oldu

2021 yılında 56. Kez düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun etapları açıklandı. Profesyonellerin yarışmaya başladığı 2008 yılından beri ilk kez İstanbul rotada yer almadı 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun rotası açıkladı.

Organizasyon Nisan’da Yapılacak

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (covid-19) salgını yüzünden ilk kez kesintiye uğrayan organizasyon, 11 Nisan’da Kapadokya’da başlayıp, 28 Nisan’da sona erecek.

Dünya Turu takvimi dışında kalan Türkiye turu, Dünya Bisiklet Birliği’nin ilk kez uyguladığı Pro Seriler kategorisinde düzenlenecek. Organizasyon son yıllarda 6 etap olarak koşulan turda bu sene 8 etaplık mücadele şeklinde düzenlenecek.

Organizasyon Kapadokya etabı ile başlayacak. Yarışta toplam bin 347 kilometre kat edilecek. Organizasyonun üçüncü gününde turun en uzun etabı oynanacak. Organizasyonun en uzun turu Beyşehir – Alanya arasında 218 kilometrelik parkurda düzenlenecek.

Türkiye Bisiklet Turu’nun dördüncü gününde ise organizasyonun en kısa etabı kat edilecek. Organizasyonun en kısa etabı ise Fethiye – Marmaris arasında 137 kilometre parkurda düzenlenecek.

Beşinci günde genel klasmanın belirlenmesi beklenen etap, Elmalı Göğübeli zirve finişi ile tamamlanmış olacak. 2019 yılında Marmara bölgesinde geçen Türkiye Turu, bu sene İç Anadolu’da başlayacak, Akdeniz bölgesin de devam ederek Ege’de son bulacak.

Daha Önce Yapılan Erteleme Açıklaması

Daha öncesinde Mayıs 2020 tarihinde Bisiklet Federasyonu Başkanı Etol Küçükbakırcı, 2020 yılında düzenlenmesi beklenen Türkiye Bisiklet Turu iptal edildiğini açıklamıştı. Programda 25 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında bir boşluk olduğunu fakat o tarihlerde de pandeminin seyrinin değişeceğini düşünmediklerini söylemişti.

Hala görülen pandemi riski nedeni ile Fransa Turu’nun bil yapılma ihtimalinin çok zor olduğu söylenmişti. Bu açıklama sonrasında Türkiye Bisiklet Turu’nu 2021 Nisan ayına aldıklarını söylemişlerdi. Aynı zamanda 8 etabın İstanbul etabını World Tour (Dünya Turu) kategorisinde yapılacağı söylenmişti.

Pandeminin seyrinde azalma olduğu ve bakanlıktan organizasyona son anda bir iptal kararı çıkmadığı takdirde 56.’sı düzenlenecek olan Türkiye Bisiklet Turu 11 Nisan – 28 Nisan arasında düzenlenecek. 5 gün sürecek olan organizasyonun 5 gününde de farklı etaplarda pedal çevrilecek.