Sırbistan Çekya’yı Eleyerek Yarı Finale Yükseldi

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası, birbirinden heyecanlı maçlara sahne oluyor. Son 16 turunun tamamlanmasının ardından çeyrek final etabına geçildi. Çeyrek finalin ilk maçında İtalya ile Fransa karşı karşıya geldi. İtalya, daha üst seviyede olduğu rakibi karşısında hiç zorlanmadı. Maçtan 3-0’lık galibiyet ile ayrıldı. Bir diğer çeyrek final maçında Hollanda ile Bulgaristan karşılaştı. Maçın favorisinin Hollanda olduğu düşünülüyordu. Böyle düşünenler yanılmadılar. Hollanda, Bulgaristan’ı geçerek adını yarı finale yazdırdı.

Sonucu merakla beklenen çeyrek final mücadelesi, Türkiye ile Polonya arasında oynandı. 30 Ağustos 2023 Çarşamba gününün programında yer alan maç TSİ 18.00’de başladı. Voleybol severler, maçın çok çekişmeli geçeceğini ve hatta beş sete uzayabileceğini düşünüyorlardı. Ancak, öyle olmadı. Türkiye, rakibini 3-0 yenerek büyük sükse yaptı.

Giovanni Guidetti İlk Altısını Değiştirmedi

Takdir edersiniz ki, Sırbistan, Avrupa Şampiyonası’nın doğal favorilerinden birisi! Kadrosunda Tijana Boskovic gibi bir dünya yıldızını barındıran Sırbistan’ı bu yaz Vakıfbank’tan da tanıdığımız Giovanni Guidetti çalıştırıyor. Bugüne kadar Almanya, Hollanda ve Türkiye’yi çalıştıran Giovanni Guidetti, milli takım deneyiminde herhangi bir kupa kazanamadı. Bu durumu tersine çevirmek adına Avrupa Şampiyonası’nı hedef turnuva olarak belirledi.

Sırbistan, Avrupa Şampiyonası’na A Grubu’nda başladı. Gruptaki rakipleri arasında Polonya, Ukrayna, Belçika, Slovenya ve Macaristan vardı. Gruptaki beş maçını da kazanan Sırbistan, liderliği ele geçirdi. Sırbistan’ın son 16 turundaki rakibi İsveç oldu. İsveç’i de zorlanmadan geçen Sırplar, çeyrek finalde Çekya’yı yenebileceklerini düşünüyorlardı.

Giovanni Guidetti, Çekya karşısına ideal ilk altısı ile çıktı. Maja Ognjenovic, Tijana Boskovic, Bianka Busa, Aleksandra Uzelac, Maja Aleksic ve Jovana Stevanovic; Sırbistan’ın ilk altısını oluşturan isimlerdi. Aleksandra Jedgic, takımın liberosu olarak sahaya çıktı.

Sırbistan

Çekya İlk Seti Kazansa da Devamını Getiremedi

Sırbistan – Çekya maçının favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Sırbistan idi. Sırpların maçı 3-0 kazanacakları düşünülüyordu. Hatta, Çekya’nın yirmili sayıları görmesine dahi ihtimal verilmiyordu. Fakat, ilk sette bir sürpriz yaşandı. Son derece çekişmeli geçen setin kazananı Çekya oldu. Giovanni Guidetti, ilk sette aksayan Aleksandra Uzelac’ı oyundan çıkardı. Oyuna giren isim Sara Lozo oldu.

İlk seti kaybeden Sırbistan, sonraki setlerde rakibine nefes aldırmadı. 25-17, 25-11 ve 25-14’lük setlerle galibiyete ulaşan Sırbistan, rakibini 3-1 gibi net bir skor ile mağlup etti. Bu sayede, yarı finale yükseldi. Sırbistan’ın yarı finaldeki rakibi Hollanda olacak.

Tijana Boskovic’i Durdurmak Çok Zor!

Sırbistan – Çekya maçının en skorer ismi Tijana Boskovic oldu. 1997 doğumlu oyuncu, maçı 33 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 49 pasın 29’unu sayıya çevirdi. Buna ek olarak, dört de blok sayısı aldı. Oyuna ikinci sette dahil olan Sara Lozo, maçı dokuz sayı ile tamamladı. Takımına yedi hücum, iki de blok sayısı kazandırdı.