Gençlerbirliği Hesap Kitap Yapıyor

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de hayal kırıklığına uğrayan Gençlerbirliği’nin buna rağmen gururlanacağı anlar da yaşanmıştı. Ankara’da yetişen ve Kırmızı Kara formayı terlettikten sonra Fenerbahçe tarafından transfer edilen Arda Güler, Sarı Lacivertli takımın en büyük umutlarından biri oldu. Türk futboluna damga vurması beklenen yetenekli oyuncunun her geçen gün değerini arttıracak biçimde performans sergilemiş olması tüm futbolseverleri heyecanlandırırken, Arda Güler ile alakalı olarak Başkent temsilcisinin de kağıdı kalemi eline aldığı günler gelmiş görünüyor. 

Gurur Büyük

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koyan Gençlerbirliği adına sezonun en büyük tesellilerinden birisi, altyapıdan yetişen ve Fenerbahçe’ye transfer olan Arda Güler’in sergilediği başarılı performanstı.

Sarı Lacivertli ekibin ve hatta Türk futbolunun en büyük umutlarından biri haline gelen 17 yaşındaki oyuncunun sergilediği bu performans, Gençlerbirliği’ni hem gururlandırdı hem de kasasına bir para girmesi ihtimalini ortaya çıkardı. 

Zira Arda iyi performans sergiledikçe piyasa değeri artıyor. Ankara ekibi de hem onu alt yapısından çıkarmanın gururunu yaşıyor hem de ileride elde edeceği kazancı nasıl harcayacağını planlıyor.

Akşam’ın haberine göre; transfer tahtası kapalı olan Gençlerbirliği’nin maddi zorluklarından yararlanmak isteyenler kulübün kapısını aşındırıyor. Ancak Gençlerbirliği’nin yüzde 20’lik sonraki satıştan alınacak transfer payını ucuza vermeyi düşünmüyor.

Daha önceki Gençlerbirliği Yönetimi’ne Arda’nın sonraki satışının yüzde 20’lik payı için 1.5 milyon euro teklif gelmişti. Yeni göreve gelen yönetime ise bu konuda gelen teklifler 3 milyon euro.

Buna rağmen Ankara ekibinin yönetimi, Arda’daki payını 5 milyon eurodan aşağı satmak düşüncesinde değil. Yapılan hesaplamalar genç futbolcunun 25-30 milyon euro civarında bir değere ulaşacağını gösteriyor. Başkent ekibi de bu muhtemel değer üzerinden hesap yapıyor.

Başka Kaynak Aranacak

Bununla birlikte basında yer alan haberlere bakıldığında Kırmızı Siyahlı ekibin Arda Güler sayesinde kasaya girmesi muhtemel olan parayı kullanma maksadının yine altyapıya yönelik olacağı görülüyor. 

İfadelere göre yeni yönetim parayı direkt olarak yine altyapıya yatıracak. Şu sıralar kapalı olan ve taraftarların açılmasını dört gözle beklediği transfer tahtası için de başka bir kaynak aranacak.

Gençlerbirliği geride kalan sezonun başında transfer yapabilmiş ancak maddi anlamda yaşanan sıkıntılardan sonra transfer tahtası kapanmıştı. Başkent temsilcisinin transfer yapabilmesi için 40 Milyon TL gibi bir miktara ihtiyaç duyduğu biliniyor. 

Bu bağlamda Ankara ekibinin bu parayı uzun vadeli yatırımlara yatırıyor olmasının değerli bir karar olduğunu ifade etmekte fayda var. TFF 1.Lig’de daha sık görülmekle birlikte Türk futbolunun paydaşları genel olarak günü kurtarmak için çaba sarf ediyorlar ve bu durum her seferinde daha büyük borçlanmaları da beraberinde getiriyor.

Gençlerbirliği’nin yeni yönetiminin aldığı bu karar, gelecek senelere dair bir umut ışığı olabilmesi açısından değerli.