Galatasaray’dan Transfer Şov

Geride kalan sezonda büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Galatasaray, bu sezonun ilk haftalarında sonuç anlamında iyi işler çıkarsa da oyun anlamında sergilenen performans taraftarı ve camiayı endişelendirecek cinstendi. Sarı Kırmızılı ekibin yaptığı transferlere rağmen bilhassa hücum tarafında istenilen seviyelere gelememiş olması ekstra takviyelere olan ihtiyacı da ortaya çıkartırken, Cim-Bom transferin son gününde bombaları peş peşe patlattı. Üst üste açıklamalarla transferlerini resmiyete döken Okan Buruk’un ekibinin yeni kadrosuyla performansı artık büyük merak konusu. 

Transfer Şov 

Geride kalan sezonda tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren Galatasaray, bu kötü sezonun etkilerini üstünden atmak ve şampiyonluk iddiasıyla yola çıkabilmek adına kadrosunu güçlendirme çalışmaları yapmış ve bu bağlamda bir kısmı dünyaca ünlü pek çok oyuncuyu kadrosuna katmıştı.

Bununla birlikte Süper Lig’de sezonun başlamasından sonra Sarı Kırmızılı camiada tartışmalar yine de azalmadı. Oynadığı maçlarda hücum bağlamında çok kısır bir performans ortaya koyan Galatasaray, tek gollü galibiyetlerle durumu kotarsa da bu gidişatın iyi bir gidişat olmadığı konusunda camia hemfikir haline geldi.

Hücum bölgesine ekstra takviyeler yapma ihtiyacı hisseden Sarı Kırmızılı ekip, transferin son gününde peş peşe eklemelerle taraftarını kelimenin tek anlamıyla coşturdu. Uzun bir süreden bu yana ilgi duyulduğu bilinen Mauro İcardi’nin yanı sıra Barcelona’da sergilediği performansla dikkatleri üstüne çeken Yusuf Demir’i de kadrosuna kattığını duyuran Galatasaray’da bir diğer dünyaca ünlü isimse Juan Mata oldu.

Manchester United’da iyiden iyiye gözden düşen 35 yaşındaki İspanyol oyuncunun transferi camiayı ikiye bölse de ismi ve futbol kalitesiyle taraftarları heyecanlandıran Matadorun performansı merak ediliyor.

Yusuf Kriz Yarattı

Transfer döneminin kapanmasına saatler kala Galatasaray 5 futbolcuyu birden renklerine bağladı ve ses getiren bir kapanışa imza attı. Sarı-kırmızılı takımın Rapid Wien’den bonservisiyle birlikte kadrosuna kattığı Yusuf Demir’in imzası sonrası Avusturya medyası karıştı ve kriz çıktı. Bu gelişme sonrasında sportif direktör Zoran Barisic basın toplantısı düzenledi.

Transferin son günlerinde adete şov yaparak 5 ismi birden takıma katan Galatasaray, Yusuf Demir’in transferini 6 milyon Euro olarak açıklarken kulübünden maliyete ilişkin açıklama geldi.

NN Türk’ün haberine göre, Avusturya basınında yer alan haberlere göre; Rapid Wien taraftarları, bu satışa ciddi şekilde tepki gösterdi.

Galatasaraylı taraftarlar Yusuf Demir’in yabancı kuralındaki statüsünü merak ederken bu soru cevap buldu. Geçtiğimiz yılı Barcelona’da geçiren Yusuf Demir, 2015-16 sezonundan sonra Milli Takım tercihini yaptığı için yabancı statüsünde oynayacak. O dönemden önce milli takım tercihini yapan diğer gurbetçi futbolcular, Türk pasaportları sayesinde Süper Lig’de yerli kategorisinde yer alıyordu.Yusuf Demir’in Galatasaray’ın yabancı sayısını etkilemesi ise beklenmiyor.

TFF’nin bu sezon yürürlüğe koyduğu kurala göre; takımlar 14 yabancı oyuncunun üzerine üç 21 yaş ve altı genç oyuncuyu belli kriterleri doldurması halinde kadrosuna katabiliyor. Yusuf Demir, 19 yaşında ve Avusturya’nın alt yaş gruplarında düzenli oynadığı için TFF’nin yabancı kuralına takılmayacak..