Didim Sentetik Saha Çalışması

Didim’de geçtiğimiz günlerde yenilenen sentetik saha ile ilgili olarak, Didim İlçe Gençlik ve Spor Müdür Ufuk Kurucu, bilgilendirme yaptı. Son olarak çevre ve tribün düzenlemeleri ile tesisin daha güzel hala gelmesi için uğraştıklarını belirtti.

Proje Yakından Takip Ediliyor

Didim sentetik sahada açıklamada bulunan Kurucu, sahanın UEFA standartlarına uygun olduğunu belirtti. Gençler için çok güzel bir çalışma ortaya çıktığını, önceki zeminde maçlar yapılırken çok sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Sakatlanmaların olduğunu ve özellikle bu noktada sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Bu sıkıntıların giderilmesi için çalışmalarına devam ettiklerini v yeni çim sahanın UEFA standartlarına uygun olarak yapıldığını söyledi. Yakın zamanda sahanın soyunma odasının yıkılacağını, yerine dörtlü soyunma odalarının yapılacağını ve içerisinde kafeteryanın da olacağını bir projenin yapılacağını söyledi.

Bu noktadaki eksikliklerin tamamının ortadan kaldırılması için uğraşacaklarını söyledi. Son olarak ise çevre ve tribün düzenlemeleri ile tesisim daha güzel bir hale getirileceğini söyledi.

İlerleyen dönemde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından planlanan her ilçede gençlik merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzu projeleri mevcut olduğunu belirten Kurucu, Bu projeler ile ilgili süreci yakından takip ettiğini belirtti. Kurucu son olarak sentetik çim saha yenilenmesi sürecinde destek veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na, Aydın milletvekillerine, Aydın İl Gençlik ve Spor Müdürü Cenap Filikçioğlu’na ve İlçe Kaymakamı Halil Avşar’a teşekkürlerini iletti.

Sentetik Çim Nedir

Sentetik çim sahaların ne olduğuna bakılacak olursa, sentetik çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eş değerdir. Kauçuk granül dolgulu suni çimlerin üretilmeye başlanması ile birlikte futbol sahalarında suni çim kullanımı artmıştır. UEFA seviyesindeki maçlarda sahil olmak üzere futbol stadyumlarına sentetik çim kaplanması ve tüm resmi ve uluslararası müsabakalar sentetik çim kaplanmış sahalarda oynanılmasına izin verilmiştir.

Günümüzde sentetik çim sahalarda fazlasıyla kullanılıyor. Sportif amaçlı kullanımın yanı sıra dekoratif amaçlı kullanımda hızla artmaktadır. Bunun nedeni ise sentetik çimlerin, doğal çim halılara nazaran daha avantajlı olmasıdır.