CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU SONA ERDİ

56.sı düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turu sona erdi. Fransız ekiplerinden olan delco takımından İspanyol sporcu Jose manuel Diaz Gallego organizasyonu kazanmayı başardı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ve Konya’da Start alan, 8 gününde son Etap olan 160 kilometrelik Bodrum Kuşadası parkurunun tamamlandığı 56 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sona erdi ve Sporcular toplamda 1244 kilometre mesafede pedal çevirmiş oldu.

BAŞARI KAZANAN SPORCULAR

 56 yapılan Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turunda sona gelinirken Fransa’nın Delta takımı adına yarışan İspanyol sporcu 26 yaşındaki yetenek Jose manuel Diaz Gallego pedal çevrilen 8 etabın ardından toplamda 29 Saat 19 dakika ve 40 saniyelik elde ettiği zaman ile toplamda  birinci sıraya oturarak organizasyonu şampiyon tamamladı ve Turkuaz mayonun sahibi olan bisikletçi oldu.

Başarılı İspanyol bisikletçiden Bir saniye kadar hızlı bir süre elde eden Belçika alpecin femix ekibinin Avustralya’da bisikletçisi  Jay Vine genel klasmanda ikinci sıraya hazırken İtalya’nın Androni Giocattoli-Sidermec takımının Arjantinli sporcusu Eduardo sepulveda ise Toplamda 6 saniye kadar fark ile 3. sırada kendine yer buldu. 56 Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turunda ise son etapta Belçika’nın Deceuninck-Quick Step Takımı adına yarışan büyük britanyalı sporcu Mark cavendish etabı 3 saat 24 dakika 38 saniyelik derecesi ile  birinci sırada tamamlamayı başardı.

YARIŞMADA 4 MEVSİM

Yapılan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunda güzel ülkemiz Türkiye’nin getirmiş olduğu dört mevsim bir arada yaşandı. Nevşehir’de yani Kapadokya’da düzenlenmesi planlanmış olan ilk etap kötü hava koşulları ve beklenmedik kar yağışı sebebiyle iptal olmuştu. iptal edilen Kapadokya etabı yerine dünyanın dört bir yanından organizasyona katılan Bisikletçiler bir başka güzel şehrimiz olan Konya’da ciddi derecede soğuk havada toplamda 72.4 kilometrelik bir Etap ile bisiklet  turuna Start vermişti. 

sonraki etapta Akdeniz kıyılarında devam eden yarış Antalya Kemer etabında güneşli bir havada yarışmaya devam ederken bir sonraki Kemer Elmalı etabında ise Bisikletçiler 1850 metre rakımında birbirleri ile mücadele ettiler. son olarak Ege bölgesine doğru kayan ve burada sonlanan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Ege Sahillerinde geçen etaplarda yar yar rüzgarlı ve  serin bir hava hakimken yarışma Kuşadası’nda yağmurun çiselediği bir ortamda son buldu.