Bölgesel Amatör Lig 17 Nisan’da Başlıyor

Yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile amatör futbol sahalarının antrenman ve müsabakalara kapatılması ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile amatör futbol müsabakalarının oynatılması ile ilgili tüm bu etkenler dikkate alınarak bir takvim oluşturulamamıştı.

Futbol sezon takviminin daraldığına dikkat çekilen açıklamada pandemi süreci ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu, futbol sezon takviminin daralmasının da dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 2020-2021 sezonun yerel amatör futbol liglerinin oynatılmamasına karar vermişti.

Salgının devam ettiği dikkate alınarak ligdeki gruplarda yer alacak olan takımların il bazında birbirine yakın olmasına dikkat edileceğini söyledi. Bölgesel Amatör Lig’in yaklaşık olarak 15 haftalık bir süreç olacağını ve 52 grup olarak oynanacağını belirtti.

15 Haftalık Bir Süreç Olacak

Pandemi sürecinde geline noktada Türkiye Futbol Federasyonu, futbol sezon takviminin daralmasını da dikkate alarak 2020-2021 sezonunda yerel amatör futbol liglerinin oynatılmamasına, bununla birlikte şartların uygun olması, ilgili kurum ve kuruluşların onay vermesi halinde sadece Bölgesel Amatör Lig müsabakalarının oynatılmasına karar verildi.

Yeni tip korona virüs (covid-19) salgının devam ettiği dikkate alınarak aynı il veya birbirine yakın il takımlarının aynı grupta yer almasına karar verildi. Gruplandırma sistemi ile grup müsabakaları ve bölge birinciliği müsabakaları yaklaşık 15 haftalık bir sürede tamamlanması ön görülüyor.

BAL 52 Gruptan Oluşacak

2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig 52 gruptan oluşacak olup, gruplarda yer alacak takım adaylarına göre iki veya üç devreli lig usulü olarak karşılaşmalar oynanacak. Her grubun birincisi olan takım bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanacak, grupta en altta yer alan takım ise kendi ilinin yerel ligine dönüş yapacak.

Bölge birinciliğine katılma hakkı kazanmış olan 52 takım ise 9 ayrı tarafsız grup merkezinde müsabakalarını oynayacak. 9 bölgenin birincileri TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak. Müsabakalar 17-18 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. Grupların oluşumu ve 2020-2021 sezonu ayrıntılı Bölgesel Amatör Lig Statüsü önümüzdeki günlerde açıklanacak. Grupların açıklanması sonrasında ise grup kuralları ve fikstür çekimi düzenlenecek.