Belçika Futbol Federasyonu’nda Değişim

Belçika Futbol Federasyonunda başkanlık görevine ülke tarihinde ilk kez bir kadın başkan getirildi. Pascale Van Damme, Belçika Futbol Federasyonunun yeni başkanı oldu.

Belçika Futbol Federasyonun yönetim kurulu, önceki başkan Paul Van den Bulck’un istifası üzerine yerine ülke tarihinde bir ilk olarak kadın başkan Pascale Van Damme’ı başkan olarak atandı.

BELÇİKA FUTBOL FEDERASYONU BAŞINA İLK KEZ BİR KADIN GEÇTİ

Son oynana Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası’nın ardından istifalar ve görevden almalarla gündeme gelen Belçika Futbol Federasyonunda sular durulmuyor. Mart ayında federasyon CEO’su Peter Bossaert’ ın kendi maaşını izinsiz artırdığı haberleriyle gündeme gelmiş ve sonrasında Bossaert görevden alınmıştı.

Belçika Futbol Federasyonun önceki eski başkanı Paul Van den Bulck da icra komitesinin yönetim kuruluna kendisi hakkında şikayet mektubu göndermesinin ardından geçen hafta daha fazla dayanamayarak görevinden istifa ederek ayrılmıştı.

Bu çalkantılı süreç sonrasında özellikle Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası’nda favoriler arasında gösterilen Belçika’nın grup aşamasında turnuvadan elenmesi sonrasında takımın tecrübeli teknik direktör Roberto Martinez’in yerine Domenico Tedesco getirilmiş, futbol yönetimindeki bazı isimler de apar topar görevlerinden alınmış görevleri değiştirilmişti.

Roberto Martinez Belçika milli takımını bıraktıktan sonra 49 yasındaki teknik adam Portekiz ‘İn başına geçerek görevine orada devam ediyor. Domenico Tedesco ise henüz 37 yasında olmasına rağmen Bundesliga da RB Leipzig ile güzel işlere imza atarak kendisini kanıtlamış teknik adamlardan birisi ki Belçika ‘ ya daha iyi geleceğinden eminim.

Belçika Futbol Federasyonu yeni başkanı olan Pascale Van Damme, daha önce bilişim sektöründe yönetici olarak görev yaptı. Bazı uluslararası teknoloji şirketlerinde çalışan Van Damme’ın bu görevini Başkanlık seçimine kadar görevde kalacağı kısa süre bir görev olduğu da açıklandı.

BELÇİKA MİLLİ TAKIMINDA SORUNLAR İLE GEÇEN DÜNYA KUPASI

 2022 Katar Dünya kupasında grup maçında Fas’a 2 – 0 mağlup olan Belçika’da skandal olaylar yaşanmıştı.

2022 Dünya Kupası F Grubu’nda yer alan Belçika’da sular Katar da durmadı. İlk maçta alınan Kanada galibiyetinin sonrasında Fas karşısında kötü bir oyun ile 2 – 0 mağlup olan takımda oyuncular birbirine girdi.

Takımın tecrübeli isimlerinden De Bruyne takımın yaşlı olmasına söylenen oyuncunun bu söylerine takımda yer alan tecrübeli isimler büyük tepki vermişlerdi. Takımın yaşlı olması diğer oyuncuların da performansını aşağıya doğru çektiğini düşünen De Bruyne turnuva sonrasında haklı da çıktı diye biliriz.

Takım da genel olarak aralarında bir kopukluk olduğu çok net turnuva da belli olurken, Batshuayi ile Lukaku araları gergin olduğu hatta Eden Hazard ile Leandro Trossard‘ın da birbirleri ile ilgili sıkıntıları olduğu söyleniyordu.

2022 katar da Fas, Hırvatistan ve Kanada ile yarışan Belçika gruplar da 1 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 4 puanda kalarak gruplardan çıkamamışlardı.