Aydınlı Atletlerden Başarılı Sonuçlar

Aydın, hem profesyonel sporcuları hem de genç ve profesyonel olma yolundaki sporcularıyla birlikte gerçekten bir spor şehri haline gelmiş durumda. Sporun her dalında aktif bir şehir olan Aydın’da amatör ya da değil tüm spor alanlarında en az bir başarılı sporcu çıkması da şehrin ve ailelerin spora gereken önem verdiğinin en güzel kanıtlarından birisi. Geçtiğimiz günlerde Bursa’da düzenlenen Türkiye U-16 Atletizm Şampiyonası’nda boy gösteren Aydınlı sporcular, birçok başarıyı yakalayarak kente geri döndüler.

Atletizmde de Başarı

Sporun her alanında mümkün olabildiğince genç yetiştirmek isteyen Aydın, bu hedefi doğrultusunda gerçekten Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi yolunda başarıyla devam ediyor.

Bireysel sporlar veya takım sporlarında amatör ya da profesyonel fark etmeksizin gençleri spora yönlendirmek adına hummalı çalışmasına devam eden şehir, her seferinde başka bir spordcsunun başarısıyla gururlanıyor.

Bu konuyla alakalı son örnek, geçtiğimiz günlerde Bursa’da düzenlenen Türkiye U-16 Atletizm Şampiyonası’ndan geldi. Türkiye Atletizm Federasyonu’nun takviminde de yer alan etkinlikte, Atletizm Antrenörü Musa Yörük eşliğinde Bursa’ya giden 11 sporcu farklı branşlarda elde ettikleri başarılarla madalya kürsüsüne yerleştiler.

1500 Metre yarışlarında mücadele eden İnanç Şahin Bagatarhan Türkiye 3’üncüsü oldu ve bronz madalyayı aldı. Uzun atlama kategorisinde Buse Çolak Türkiye 4’üncüsü, 800 Metre yarışında Kübra Gelmez Türkiye 5’incisi ve yine 800 metre yarışında İbrahim Karagöz Türkiye 6’ıncısı olmayı başardılar.

Şampiyonaya katılan ve başarılı sonuçlar alan sporcuları tebrik eden Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Filikçioğlu, şampiyonada güzel bir mücadele örneği sunan sporcuların elde ettiği başarıların şehri gururlandırdığını dile getirdi.

Spor Kenti

Türkiye’de spor, bugün tanınmış birçok sporcunun başına da geldiği gibi eğitimle bir türlü uyumlu hale getirilemediği için aileler tarafından olumsuz algılanabiliyor. Sporcuların okul öğrenimlerinde başarısız insanlar olduğuna dair algı artık yerini daha nötr bir algıya bırakmış olsa da bu algının olumlu bir hale getirilmesi gerekliliği kesin.

Bununla birlikte Aydın şehri tam anlamıyla spor ve sporcunun şehri olma yolunda başarıyla ilerliyor. Mümkün mertebe her alanda olabildiğince çocuğa ve gence ulaşmayı hedefleyen şehir halkı ve ailelerin de takdir edilmesi gerekiyor.

Zira profesyonel olsunlar ya da olmasınlar, başarıya ulaşsınlar ya da ulaşmasınlar gençlerin sporla haşır neşir olması gelişimleri açısından oldukça değerli. Hayatın içerisinde rekabeti daha iyi algılayabilmek adına yapılabilecek en güzel şey gençleri spora teşvik etmek.

Ailelerin de çocuklarının yeteneklerini, azimlerini ve isteklerini kırmadan onları istedikleri spor alanına teşvik edebiliyor olması Türkiye’deki diğer kentlerdeki sporcular adına da olumlu bir örnek olacaktır. Spor, öğrenim ile uyumlu hale getirilebilir. Kaldı ki sporun içerisinde başarıyla devam etmek isteyen bir genç, hayatını disipline etmek zorunda olduğu için zaman yönetimini ve her iki kulvarı da başarıyla götürebilmeyi becerecektir.