Aydın’dan Tokyo Olimpiyatlarına

Türk bisiklet tarihinde İsviçre’nin Medrisip şehrinde düzenlenen Dünya şampiyonasına Türkiye adına yarışan ilk Türk Kadın Bisikletçi olma unvanına sahip olan milli bisikletçimiz Semra Yetiş, 2021 Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için çalışmalara başladı. 

Hem Voleybolcu Hem de Bisikletçi

Yeni tip korona virüs (covid-19) döneminde kimse ile fazla görüşmediği söyleyen milli bisikletçi tek başına antrenman yapmaya devam ediyor. Antrenman yaparken birçok farklı şey keşfettiğini anlatan 33 yaşındaki milli sporcu, kendisini en çok cezbeden yerlerden biri olan Aydın ve ilçelerinde antrenman yaptığı için mutlu olduğunu söylüyor.

Aydın ve köylerinin İtalya’da Valdi Sole’deki köylere benzettiğini söylüyor. Aydın’ın yokuşları ve tepelerindeki evlerin manzaralarının müthiş olduğunu ayrıca Tire yolu, Paşa Yaylası tıpkı Avusturya’daki tırmandığımız tepeleri anımsattığını anlattı. Antrenman yaparken keşfettiği her yerin geçmişi ile bağlantılı olduğu ve bu nedenle müthiş bir zevk alarak antrenmanlarını yaptığını belirtti.

Korona virüs pandemi döneminde antrenman ve motive sayesinde Dünya Dağ bisikleti Maraton Şampiyonasında aldığı derece, kendisine 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatlarına katıla hakkı kazandığını belirten Semra Yetiş, Türkiye’de düzenlenen ve çok büyük bir şampiyona olduğunu böyle bir şampiyona da derece almanın 2021 Temmuz tarihine ertelenen Tokyo Olimpiyatlarına gitmeye hak kazandığını söyledi.

Aslen Çankırılı olan Semra Yetiş, Gazi Üniversitesi Antrenörlük bölümünden mezun oldu. Aynı zamanda eski milli voleybolcu olan ve 8 yaşında başladığı spor hayatında 11 yıl voleybol oynayarak geçiren milli sporcu, sakatlanınca voleybol kariyerini bıraktı. Daha sonra is bisiklet sporuna merak saldı ve bütün çalışmaları ile birlikte bisiklet sporunda da milli olmasını sağladı.

İlklerle Dolu Bir Kariyer

Voleybol ve bisiklet sporu dallarında olmak üzere iki farklı spor dalında millilik unvanı kazanan Semra Yetiş, 2009 yılında İsviçre’nin Mendrisio şehrinde düzenlenen Yol bisikleti Dünya Şampiyonasında yarışan ilk Türk kadın bisikletçi olma unvanını elde etti. Böylelikle Dünya çağında düzenlenen 1923 yılından beri dünya şampiyonasına giden Türk kadın sporcu olma unvanını da hem kendisine hem de Türkiye’ye kazandırmış oldu.

Semra Yetiş spor kariyerine dair, önceden olimpiyatlara ve dünya şampiyonluklarına ülke kontenjanından gidildiğini puan alarak giden bir sporcu olmadığını belirtti. Puanlar ile Olimpiyatlara katılan ilk sporcu olarak tarihe geçtiğini söyledi. Çok çalıştığını ve aldığı puanların kendisine Dünya Şampiyonası’nın kapısını açtığını belirtti.