Aydın Spor Haberlerine Bakış

Aydın’da spor Türkiye’nin Aydın ilçesindeki tüm spor müsabakalarının yer aldığı tesislerdeki konuları tümüyle ele alır. Spor kulüplerinin müsabakaları voleybol, futbol, basketbol ve hentbol branşlarına yönelik tüm spor takımlarının performansları bu hafta göz dolduruyor. 2022 ve 2023 sezonu içerisinde Aydın büyükşehir belediyesi tarafından kadın voleybol takımı sultanlar Ligi’nde yer alabilmiştir.

Sezon sonrasında ise Efeler 09 futbol takımı 3. lige kadar yükselebilmiştir. 2021-2022 sezonunda kadın voleybol takımı Balkan kupasında şampiyonalara katılmış. Challenge Cup’ta 3.olma şansını yakalamıştır. 2022 ve 2023 sezonunda henüz Avrupa kupalarına katılmış bir takım bulunmamaktadır. En önemli başarı ise Türkiye kupası 5. turuna yükselen Nazilli Belediyespor gösterebilmiştir. Aydın büyükşehir belediyesi Spor 2018 ve 2019 sezonunda kadınlar Avrupa ikincisi olabilme fırsatını yakalamıştır. Aydın‘da bulunan Adnan Menderes stadyumu başta olmak üzere kardeşköy atletizm pisti ve Atatürk Spor salonu mücadelelerde kullanılan stadyumlar arasında yerini alır.

Aydın’da Efeler Rüzgarı Var

Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan Adnan Menderes stadyumu doğal çim zemin alanına sahip ve 10 bini  aşkın seyirci kapasitesi ile hizmetini sunar. 1950 yılında açılmış stadyum için Türkiye’nin başbakanları arasında yer alan Adnan Menderes’in adı verilmiştir. Stadyum Aydın spor 1923 ile Efeler 09 kulüpleri tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Basketbol branşında FIBA kadınlar Avrupa kupası’nda 2. haftada performansını ortaya koyan Nesibe Aydın yenilgi ile evine geri döndü. Aydın Büyükşehir belediyesi tarafından sportif aktiviteler sunulmaya devam ediyor.

Belediye tarafından Kuşadası’nda limit sensin Aydın isimli bir yarışma düzenlendi. Organizasyonda 5 ve 10 kilometrelik farklı koşulu olanları için yerli yabancı pek çok kişi katıldı. 1000’i aşkın kişinin katıldığı koşu yarışında erkeklerde 1. Ufuk Arda oldu. Kadınlarda ise Tülin Okyay oldu. Ardından sporculara ödülleri verildi. Kuşadası’nda turizmde özellikle sonbaharda canlı tutabilmek için düzenlenen bir müsabaka olduğu söylenerek gün tamamlandı.

Aydın Spor Şehri Olmaya Aday

Aydın’da yapılan etkinlikler hızını kesmeden devam ediyor. Efeler ilçesinde 30 farklı kişi lösemiye dikkat çekebilmek için bisiklet parkuru oluşturdu. Yapılan tur farkındalığı ön plana katılmak amacıyla Atatürk kent meydanında son buldu. Aydının simgelerinden Aydınspor futbol kulübü ise 1966 yılında kurulmuştur. Süper lig’in 2 grubunda performansını sunmaya devam etmektedir. Günümüzde Aydınspor‘un amatör lig’de Ekim ayının son haftasında gerçekleşen amatör lig karşılaşmalarında liderlik koltuğunda 1. sırada Aydınspor yerini aldı. 2.sırada ise Efeler spor yer alıyordu.

Yapılan 5 farklı müsabaka oynanan toplam 7 karşılaşmanın sonucunda puanlar açıklandığında amatör ligde Aydın spor’un başarısı dikkatlerden kaçmadı. Aydınspor amatör lig’de 2. grupta yerini alırken 1923 süper amatör liginin 2. grubunda ligden çekildi. Bunun dışında başvurduğu 19 kategorisinden de çekilme kararı aldı. 2019 ve 2020 sezonundan itibaren tüm faaliyetlerini durdurdu. 2019-2020 amatör lig mücadelesini sürdüren takım 2012-2013 yılında 3. ligde şampiyonluk elde etmiştir.