Aydın Genç Efeler SK ;Spor için Engelleri Yok

Aydın Genç Efeler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Güler, engelli bireyler olarak devletten engelli maaşı alarak tüm hayatlarını evde yatarak geçirmek istemediklerini belirtti.

Farklı spor branşları ile sanat ile ilgilenmek istedikleri belirten Güler, hayatın içinde yer alarak üretmek ve başarılı olmak için mücadele ettiklerini sözlerine ekledi ve engelli sporculara destek sağlanması için görevlilere çağrı yaptı.

Engelli bireyleri özellikle de gençler spora yöneltmek için hayatını adadığını söyleyen Mehmet Güler, Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin yaşadığı sorunları bizlere anlattı.

Doğdu günden bu yana kendisinin de çeşitli engellere sahip olduğunu belirten Güler, “Doğduğumdan bu yana engelliyim, son 6-7 yılımı hayatımdan birçok şeyi yitirmek adına engelli gençlerin spor yapmaları için çabaladım. Onlarla sevindim, onlarla üzüldüm, onlarla şampiyonluklar kutladım, her yenilgimizde pes etmeden ‘hadi yeniden’ dedim.

Her türlü sorunu ve sıkıntıyı yaşadım ama asla pişman olmadım. Tek amacım özellikle engelli gençlerimizin sokaklarda, sahalarda, spor salonlarında olması, önce kendilerine inanarak engelli sporlarında başarılı birer sporcu olarak daha yukarılara çıkıp hem ekonomik hem de sosyal hayatlarına kazanım sağlamaları için mücadele verdim” dedi.

“Her ay maaş alıp evde yatmak gençlerin hayali değil”

Devletin özellikle son 15-20 yıldır engelli bireylere büyük önem ve katkı verdiğini söyleyen Güler açıklamalarına, “Devletimiz engelli maaşı, bakım ücreti, ücretsiz ya da indirimli seyahat başta olmak üzere bizlere inanılmaz yardımlarda bulundu.

Bunlar elbette önemliydi, fakat engelli gençlerimiz üretmek, çalışmak, fırsat verilmesi, yol açılması, yürümek hatta koşmak için destek bekliyor. Her ay ATM sen engelli olduğu için kendisine bahşedilen ücreti alıp evine gidip yatmak hiçbir engelli gencimizin hayali değil.” Sözleri ile devam etti.

Spor Kulüpleri Destek Olabilir

Başkan Güler, engelli sporlarında mücadele veren spor kulüplerinin engelli bireyler için büyük bir önem teşkil ettiğini belirterek, “Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde 16 farklı branşta ferdi sporcularımız hariç 100’ün üzerinde spor kulübümüz var.

Bunların içinden çok ciddi sponsor bulmuş ya da belediye bünyesinde olanlar hariç ki bunlar yüzde 10 u geçmez, inanılmaz zor şartlarda mücadele veriyor. Resmen kapı kapı devlet kurumlarında (belediye, valilik, kaymakamlık vs )dilencilik yaparak hayatta kalmaya çalışıyor.

Tabi son dönemde özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığımız olmak üzere farklı kurum ve bakanlıklar da engelliler için bir takım proje çağrılarına çıkıyor. Bizler de Aydın Genç Efeler S.K. olarak birçok proje çağrısına bugüne kadar projeler yazdık. Maalesef her defasında olumsuz sonuçlandı” sözlerini kullandı.

Engelli bireylerinde diğer bireyler gibi hayatın içinde yer almak istediğini, üretmek ve başarılı olmak istediğini belirten Baikan Güler açıklamalarına, “Bizler, özellikle farklı branşlarda sporla, sanatla, fiziksel gücümüz nispetinde aktif hayatta yer alarak üretmek ve başarılı olmak isteyen engellileriz ve bir miktar aylık para alıp evde yatmak istemiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler gününde toplum ve yönetenlerimizle bakış açımızı değiştirebilmek üzere kalın sağlıcakla” sözleri ile nokta koydu.