Aydın Basketbolda Da Gelişmeli

Aydın Denktaş Güney Spor Kulübü Başkanı ve Basketbol Antrenörü Denktaş Güney Aydın, şehirde voleybol altyapısının güçlü olduğunu ve basketbolun da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Aydın Denktaş Güney Spor Kulübü Başkanı ve Basketbol Antrenörü Denktaş Güney Aydın’daki basketbol yapılanması ile ilgili “Bu yapı basketbol yapı bazında değil ama voleybol bazında oldu. Şehrin buna ihtiyacı vardı. Profesyonel bir yapı olunca altyapıdaki çocuklar kendilerine bir hedef koyabiliyorlar. Aydın için ciddi bir sıkıntıydı bu. Aydın’da biz basketbolda bunu başaramıyoruz. Üst liglerde mücadele eden bir kulübe ihtiyacımız var. Voleybolda olan bu yapı, basketbolda da olmalı. Aydın voleybolunda bu yapı çok önemli. Aydın’da bir voleybol kültürü oluşmaya başladı. Bunu biz basketbol bazında çok isteriz. Aydın’a önemli kulüpleri basketbolda da getirmek isteriz. Aydın voleybolda bunu başardı. Basketbolda da neden olmasın?” değerlendirmelerinde bulundu.

Aydın’da Salon Sporlarına El Atılmalı

Basketbol sporunun Aydın’da gelişmesi gerektiğini savunan Güney, yaptığı açıklamalarda “Çevremize baktığımızda illerin spor kulüpleri basketbolda önemli liglerde mücadele ediyor. Aydın’da bu en alt seviyede. Bizim 2005 jenerasyonumuz Anadolu Şampiyonası’na gitti. Kendi çocuklarımızla tek yumruk olduk, başarı yakaladık. Aydın’da yetenekli çocuklar var. Tesisleşmeyle başlayan bir spor kulübü olmalı. Bence Aydın Büyükşehir Belediyespor bu düzende basketbola da el atmalı. Aydın’dan İzmir’e Karşıyaka’nın basketbol maçlarını izlemeye gidenler oluyor. Aydın’da salon sporlarına el atılmalı. Voleybolla bir adım atıldı, basketbol da olursa salon sporları gelişir.” şeklinde konuştu.

Aydın’a Yeni Bir Soluk Getirmeliyiz

Güney, yaptığı açıklamalarda “Aydın’da 1 milyon kişi yaşıyor. Böyle bir ortamın içinden ciddi bir altyapı oluşturabiliriz. Bizim için rol model Banvit Spor Kulübü. Onlar Bandırma’da Anadolu Efes’in altyapı modelini Bandırma’ya taşıdılar. Küçük bir şehirde ciddi bir başarı yakaladılar. 1 Milyon Avro’ya sporcu satıyorlar. Çok iyi antrenörlere sahipler. Oyuncuyu çok iyi yetiştiriyorlar. Bu Aydın için de bir eksiklik. Aydın’da kendini geliştiren çok fazla antrenörümüz yok. Basketbol antrenörlüğünü mesleksel bazda çok az kişi yapıyor. Basketbol antrenörüyüm diyen çok fazla insan yok. Aydın’da eksikliklerimiz saymakla bitmez. Örnek verecek olursak Aydın’da derece edip bölgesel maçlara gidiyoruz. Bölgesel maçlarda çok zorlanıyoruz. Biz Aydın’da 10 maç yapıyorsak, onlar 35 maç yaparak çıkıyor karşımıza. Aydın’da basketbolda çok fazla kulüp de yok. Bizim temelden basketbola bir el atmamız gerekiyor Aydın’da. Banvit Spor Kulübü’nü rol model alarak Aydın’a yeni bir soluk getirmemiz gerekiyor. Aydın’da yeterli kulüp olmayınca basketbolla ilgilenen kulüpler A ve B takımını çıkarıyor ki çok daha fazla maç yapılsın. Böyle bir durumdayız” ifadelerine yer verdi.