Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin Düzenlemiş Olduğu Futsal Turnuvasının Galibi Belli Oldu

Aydın; tarihi ve doğal güzelliklerine ek olarak bünyesinde barındırdığı Adnan Menderes Üniversitesi ile de biliniyor. Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından birisi olan bu kurumda farklı şehirlerden gelen öğrenciler eğitim görüyor. Takdir edersiniz ki, eğitim kadar sosyal yaşam da önemli!

Bu gerçeğin farkında olan Adnan Menderes Üniversitesi; geçtiğimiz günlerde futsal turnuvası düzenledi. Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen bu turnuvaya üniversitede çalışan personeller katıldı.

Turnuvanın Şampiyonu Kim Oldu?

Adnan Menderes Üniversitesi Binali Yıldırım Spor Salonu’nda düzenlenen bu organizasyona her birisi üniversitede çalışan personellerden oluşan 10 farklı takım katıldı. Turnuvayı düzenleyenler arasında Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Burçin Ölçücü, öğretim görevlisi Necmettin Parlak ve Hüseyin Büyükçoban vardı. Buna ek olarak, öğrencilerden oluşan hakemler de maçlarda aktif görev aldılar.

Futsal turnuvası; zannedilenin aksine son derece heyecanlı ve çekişmeli idi. Takımların kazanmak adına ellerinden geleni yaptıklarını ve harika performans ortaya koyduklarını söylemek mümkün! Final maçında Feforce ile Zirvet takımları karşı karşıya geldi.

Final maçı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Maçın normal süresi beraberlikle tamamlandığı için penaltı vuruşlarına geçildi. Zirvet takımını penaltı vuruşları sonucunda 8-7 yenen Feforce; turnuvayı şampiyon olarak tamamladı. Feforce takımının ardından Zirvet isimli takımın ikinci, Kim Bunlar Takımı’nın ise üçüncü olduğunu söyleyebiliriz. Dereceye giren üç takıma kupaları verildi.

İnsanların Covid-19 sebebiyle neredeyse iki yıldan bu yana bu tür organizasyonlara hasret olduklarını söyleyebiliriz. Adnan Menderes Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Futsal Turnuvası; bu anlamda önemli bir organizasyon oldu. Bilhassa üniversitede çalışan personellerin kurmuş olduğu takımların vermiş olduğu mücadele dikkat çekti. İnsanlar; organizasyondan güzel hatıralar ile ayrıldılar.

Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal; bilhassa son yılların en çok merak edilen spor kategorilerinden birisi! Bir diğer adının salon futbolu olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar futbola benzese de kendine has özellikleri vardır. 1930 yılından bu yana oynanan Futsal son derece zevklidir. Her takımda birisi kaleci olmak üzere beş oyuncu bulunur. Ayrıca, yedek kulübesinde en çok yedi oyuncu vardır. Takımlar; kurallar gereğince oyuncu değişiklikleri yapabilir. Bunun yanı sıra, oyuncu değişikliği için illaki oyunun durmuş olması gerekmez. Fakat, oyuncu değişikliği, belirtilen kurallara göre yapılmadığı takdirde birtakım sorunlarla karşılaşılır. Bir başka deyişle, hatalı giren oyuncu sarı kart ile cezalandırılır.

Futsalda maçlar her birisi yirmi dakika olan iki devreden ibarettir. Her iki devrenin sonunda penaltı vuruşlarına geçilir. Buna ek olarak, beş faul hakkını doldurmuş takım aleyhine serbest atış için oyun uzatılabilir. Ayrıca, her takımın her bir devre için birer dakika mola kullanma hakkı bulunur. Uluslararası futsal turnuvaları dahil olmak üzere dünyanın her yerinde düzenlenen futsal organizasyonları sayesinde insanlar bu sporla tanışıyorlar.