Altınordu’da Ses Çıkmadı

Süper Lig adaylarından biri olarak gösterilirken kendisini kümede kalma mücadelesi içerisinde bulan Altınordu ile Süper Lig’e veda ettikten sonra TFF 1.Lig’e de veda etmekten zor kurtulan Gençlerbirliği’nin randevusu oldukça ilginçti. Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de beklentilerin çok altında kalan ekiplerden ikisi, TFF 1.Lig’in 2022/2023 sezonunun ilk haftasında karşı karşıya geldiler ve bu müsabakada tam 6 gol çıktı. Bununla birlikte her iki ekibin taraftarı da çok daha fazla gol sevinci yaşayabileceği bir maçı geride bırakmış olmanın adrenalini hâlâ hissediyor olmalılar. 

Gol Düellosu

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de yüzü gülmeyen ekipler pek tabii çoğunluktaydı ancak kimse bu ekiplerin arasına Gençlerbirliği ve Altınordu’nun da gireceğini pek kolay tahmin edemezdi.

Bir önceki sezon Süper Lig’e veda etmek zorunda kalan Gençlerbirliği kadrosuna önemli eklemeler yapmış olmasına rağmen iyi bir kadro mühendisliği oluşturamadığı için tüm sezon boyunca başının ağrımasını kabul etmek zorunda kaldı.

Diğer taraftaysa bir üst lige çıkmanın kıyısına kadar gelen ancak Play-Off finalinde diğer İzmir temsilcisi Altay’a mağlup olan Altınordu vardı. Lacivert Kırmızılı ekip bir sonraki sezon tekrar tepeleri zorlayacak diye düşünülürken kendini kümede kalma mücadelesi içerisinde bulmuştu. 

İki takımın yeni sezonun ilk haftasında oynadıkları müsabakaysa tam anlamıyla bir gol düellosu halinde geçti. Sahadan kazanan bir ekip olarak ayrılmaksa iki takıma da kısmet olmadı. 

Önemli Anlar

7. dakikada Gençlerbirliği ceza sahası içerisinde yaşanan karambolde Altınordu penaltı vuruşu kazandı. Kazanılan penaltı sonrasında topun başına geçen Ahmet İlhan Özbek kalecinin soluna doğru çok sert vurdu ve topu ağlara gönderdi. 0-1

12. dakikada Gençlerbirliği’nde savunmanın arkasına sarkan Barış Alıcı, ceza sahasına sağ çaprazdan çektiği şut ile uzak köşeden meşin yuvarlağı filelerle buluşturdu. 1-1

17. dakikada Altınordu, Erdi Dikmen’in gönderdiği pas ile savunmanın arkasına sarkan Ahmet İlhan kalecinin önde olduğunu görünce aşırtma bir vuruş ile skoru değiştirdi. 1-2

28. dakikada Gençlerbirliği, kaleyi tam önünde gören Barış Alıcı sert bir vuruş yaptı, Altınordu’nun kalecisi Ali Emre’nin kurtardığı topu iyi takip eden İlker Karakaş kalecinin solundan topu ağlara yuvarladı. 2-2. 40. dakikada Gençlerbirliği’nin kazandığı penaltı sonrası topun başına Gökhan Gül geçti. Sol köşeye sert vuran Gökhan Gül’ün şutunda kaleci Ali Emre gole izin vermedi.

43. dakikada Gençlerbirliği’nde sol kanattan gönderilen orta ile ceza sahası içerisinde buluşan sol Aksel Aktaş topu ağlarla buluşturdu. 3-2

45. dakikada ceza sahası dışı ilk metrelerinde topla buluşan Safa Kınalı bekletmeden yaptığı vuruş ile topu filelere gönderdi. 3-3 53. dakikada Gençlerbirliği’nde Ahmet Arda Tuzcu, ceza sahası sol çaprazından önü kapalı olmasına rağmen vuruşunu yaptı fakat kaleci gole izin vermedi. 70. dakikada Gençlerbirliği’nin atağında İlker Karakaş, ceza sahası sağ çaprazından sert vurdu, top yandan dışarı çıktı.